Motoryzacja

Złomowanie auta a wypowiedzenie OC. Co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie OC jest podstawowym ubezpieczeniem każdego samochodu. Problem, co z nim zrobić, pojawia się przy opcji złomowania pojazdu. Czy kierowcy powinni składać wypowiedzenie OC po złomowaniu? Byłoby to najlepszym rozwiązaniem. Jak zatem wyglądają procedury wypowiadania ubezpieczenia? Odpowiedź można znaleźć w tym artykule.

Czy warto złomować samochód?

Złomowanie aut jest konieczne w sytuacjach, gdy naprawa pojazdu jest nieopłacalna finansowo. Dotyczy to zwłaszcza starszych samochodów. Koszt naprawy i robocizny może znacznie przekroczyć wartość pojazdu. Najlepszym rozwiązaniem jest zezłomowanie starego auta i zakup nowego, sprawnego technicznie.

Co z ubezpieczeniem?

Z reguły ubezpieczenie OC jest zawierane na okres 12 miesięcy. Wszystko reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, która mówi, że umowę OC można skończyć przed czasem, a także odzyskać pieniądze za niewykorzystany czas trwania polisy.

Aby doszło do rozwiązania umowy OC, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim auto musi być już zezłomowane, a jako dowód tej procedury kierowca powinien posiadać odpowiednie dokumenty, czyli tzw. zaświadczenie o kasacji. Dzięki papierom ubezpieczyciel wywnioskuje, że cała operacja odbyła się legalnie w odpowiednim punkcie. Przykładem dobrej firmy, która zajmuje się złomowaniem samochodów, jest Skup Samochodów Za Gotówkę. 

Kolejnym krokiem przed udaniem się do ubezpieczyciela jest wyrejestrowanie pojazdu. Dopiero wtedy można spokojnie postarać się o zwrot składki za OC.

Ile można otrzymać zwrotu od ubezpieczyciela?

Wysokość zwrotu za polisę OC oblicza ubezpieczyciel. Zazwyczaj umowa jest wstrzymywana z momentem wyrejestrowania auta. W takim wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe dokładnie sprawdza, ile dni pozostało do końca umowy i adekwatnie do tego zwraca określoną ilość pieniędzy.

Jak wypowiedzieć polisę OC?

Wypowiedzenie polisy OC po złomowaniu jest dość prostą procedurą. Klient może pobrać ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego wzór wypowiedzenia lub samodzielnie stworzyć adekwatny dokument. Najważniejsze są informacje zawarte w formularzu. Powinien się tam znaleźć:

  • własnoręczny podpis,
  • numer polisy,
  • wszystkie dane wypowiadającego (imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, dane zezłomowanego pojazdu),
  • nazwa i adres ubezpieczyciela,
  • okres ubezpieczenia.

Do pisma trzeba załączyć zaświadczenie o kasacji oraz potwierdzenie wyrejestrowania samochodu (można je otrzymać w Wydziale Komunikacji). Wypowiedzenie można przesłać pocztą tradycyjną lub zanieść do punktu danego towarzystwa ubezpieczeniowego.