Motoryzacja

Wpływ tapicerki na estetykę pojazdu

Zły stan tapicerki to jedna z pierwszych rzeczy, na które zwróci uwagę potencjalny nabywca samochodu. Obtarcia, pęknięcia, rozdarcia i dziury rzucają się w oczy oraz mają wpływ na to, jak dany pojazd jest postrzegany, a tym samym, jak jest wyceniany. Dlatego niezależnie, czy chcemy odnowić dane auto dla siebie, czy może szykujemy je do sprzedaży, jedną z pierwszych czynności jest poprawa tapicerki.

Jak dbać o tapicerkę?

Jak mówi przysłowie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego ważne jest, by o tapicerkę w samochodzie odpowiednio zadbać, regularnie ją czyszcząc. Najpopularniejszą metodą jest ekstraktowanie, czyli mówiąc prościej – odkurzanie. Jest to sposób o tyle skuteczny, że wszystkie zabrudzenia są odsysane z powierzchni tapicerki, a nie w nią wcierane.

Drugą metodą jest bonetowanie, czyli usuwanie zabrudzeń przy pomocy ściereczki z mikrofibry i preparatu czyszczącego. W tym wypadku wybór odpowiedniego środka może być dość trudny. Najczęściej polecane są pre-spreye o względnie wysokim pH (9-10), które są bezpieczne dla tkaniny i radzą sobie z większością zabrudzeń.

Nieco inaczej wygląda czyszczenie tapicerki skórzanej. W tym przypadku powierzchnia pokryta jest cienką warstewką filmu, który zabezpiecza skórę przed działaniem promieniowania UV, przebarwieniami, wilgocią oraz zabrudzeniami. Dlatego do oczyszczenia skóry wystarczy po prostu wilgotna ściereczka. Jednak film się z czasem ściera, dlatego trzeba o niego dbać przy pomocy specjalnych preparatów do tapicerek skórzanych. W przypadku zwykłego, codziennego użytkowania pojazdu, wystarczy przeprowadzić pielęgnację raz na trzy miesiące. Jeśli pojazd wykorzystywany jest do przewozu osób, to warto zadbać o skórę co miesiąc.

Nic jednak nie jest wieczne i pomimo zabiegów pielęgnacyjnych może dojść do uszkodzenia tapicerki. W takim przypadku najlepiej zgłosić się do pracowni tapicerskiej, takiej jak Baster z Krakowa.

Uszkodzenia tapicerki w samochodach zabytkowych

Niestety wiele samochodów zabytkowych ma uszkodzoną tapicerkę, co jest związane z działaniem czynników zewnętrznych, takich jak suche powietrze oraz wysokie nasłonecznienie. Można spróbować przeprowadzić jej renowację na własną rękę albo zgłosić się do zakładów wyspecjalizowanych w tapicerstwie samochodowym.

W wielu z nich możliwe jest również zakupienie odpowiednich akcesoriów, które posłużą do prac tapicerskich oraz zasięgnięcie języka u profesjonalistów. W ten sposób zwiększymy szanse, że uda nam się przeprowadzić naprawę na własną rękę.