Różnice między lawetą a autolawetą
Na drodze mogą się zdarzyć różne losowe sytuacje, które będą wymagały skorzystania z pomocy drogowej. To temat, który dotyczy wszystkich użytkowników jezdni, dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się do takiej ewentualności bez dodatkowego stresu. Czy konieczne jest wtedy wezwanie lawety? A może autolawety? Czym różnią się te dwa sprzęty? I kto może je prowadzić?
Autolaweta i laweta – charakterystyka
Autolaweta jest pojazdem, który posiada specjalną platformę przewożącą uszkodzone samochody i inne pojazdy mechaniczne. Aby ją prowadzić, konieczne jest tylko posiadanie prawa jazdy kategorii B. Laweta również jest pojazdem służącym do przewozu samochodów, w jej przypadku konieczne jest jednak posiadanie prawa jazdy kategorii B+E. Z takiego sprzętu korzysta pomoc drogowa. Opole to miejsce, gdzie na drogach zdarza się bardzo dużo wypadków, dlatego taki pojazd na tak ruchliwych ulicach jest konieczny.
Jakie są istotne różnice pomiędzy autolawetą a lawetą?
Bardzo dużo osób używa zamiennie słów „laweta” i „autolaweta”, jednak różnice, które między nimi są, wyraźnie je od siebie oddzielają. Przede wszystkim laweta jest naczepą podczepianą pod samochód. Autolaweta jest natomiast odrębnym pojazdem wyposażonym w specjalną platformę do przewożenia powypadkowych aut. Również budowa tych dwóch sprzętów, jak i ich funkcja może się nieco różnić.
Laweta jest pojazdem, który dosyć szybko się zużywa. Chodzi tu dokładniej o hak, który jest do niej zamontowany – istnieje ryzyko, że w pewnym momencie może się oderwać. Dodatkowo jest ona na tyle pokaźna, że może utrudniać na drodze manewrowanie pojazdem. Ma także małą przyczepność, więc jest mniej stabilna od innych sprzętów tego typu. Transport lawetą dodatkowo jest o wiele droższy niż w przypadku autolawety.
Autolaweta powstała dużo później niż laweta, to dlatego niweluje wady, jakie tamta posiada. Jest bardziej stabilna, bezpieczna i nie ma problemu z manewrowaniem na drodze. Poza tym autolaweta przewodzi raczej głównie powypadkowe auta. Lawetę bardzo często wynajmuje się w przypadku większej liczby samochodów, które przykładowo sprowadza się zza granicy. Pomoc w zakresie przewozu uszkodzonych aut zapewnia firma Auto Czok, która istnieje na rynku od 1986 roku. Posiada ona nowoczesne biuro dowodzenia, dzięki któremu firma gotowa jest na każde wezwanie.
Na drodze zdarza się wiele nieprzewidzianych sytuacji, dlatego trzeba wiedzieć, jak na nie zareagować. Warto wezwać w tym celu pomoc drogową.