Budownictwo

Przesuwanie ścian działowych – kiedy ma sens?

Urządzając wnętrze swojego mieszkania, chodzi przede wszystkim o to, aby było wygodnie, przestronnie i funkcjonalnie. Niestety w bardzo wielu przypadkach, gdy mamy do czynienia przede wszystkim z rynkiem wtórnym, kubatura mieszkania nie zawsze jest dla nas atrakcyjna. Możemy wtedy spróbować przeprowadzić gruntowny remont – łącznie z przesuwaniem ścian działowych. Kiedy warto zdecydować się na taki krok?

Ściany działowe – co trzeba o nich wiedzieć?

W każdym budynku i mieszkaniu mamy do czynienia ze ścianami działowymi oraz nośnymi. Ściany nośne to wszystkie ściany zewnętrzne, a także niektóre wewnątrz domu. Ich głównym zdaniem jest przenoszenie obciążenia z dachu, stropów i wyższych kondygnacji na fundamenty. Wyburzenie ich to praktycznie gwarancja katastrofy budowlanej, więc jeśli chcemy dokonać przesunięć ścian w celu powiększenia przestrzeni, to możemy dokonać tego tylko na ścianach działowych. 

Jak odróżnić ścianę nośną od działowej?

Ściany nośne powstają z takich materiałów jak pustak, beton Jelenia Góra czy cegły ceramiczne. Muszą być nie tylko trwałe, ale również wytrzymałe na ściskanie i posiadać dobre właściwości termoizolacyjne. Są one zazwyczaj grubsze od działowych – posiadają około 20 cm grubości. Zadaniem ścian działowych jest po prostu odgrodzenie przestrzeni, więc są cieńsze – posiadają od 10 – 16 cm grubości i wykonuje się je również z takich materiałów jak cegła, pustak, beton Jelenia Góra, ale najtańszą i najszybszą alternatywą są płyty gipsowo-kartonowe. Aby upewnić się, czy mamy do czynienia ze ścianą działową, wystarczy zmierzyć jej grubość, natomiast w projektach są one zaznaczone najczęściej inną kratką. 

Kiedy ma sens przesuwanie ścian działowych? 

Nie da się ukryć, że taki remont generuje nieporządek, dlatego warto bardzo dokładnie przemyśleć, czy przesunięcie ściany działowej naprawdę jest konieczne. Właściwie najlepiej przesuwać je jeszcze podczas budowy, gdy prace wykończeniowe nie dobiegły końca, ale to jest możliwe tylko w przypadku nowo powstającego budynku, w każdym innym jest to zawsze gruntowny remont, który będzie wymagał zastosowania profesjonalnych materiałów budowlanych, takich jak beton Jelenia Góra, cegieł, płyt gipsowo-kartonowych czy pustaków. 

Najczęściej ściany działowe przesuwa się wtedy, gdy chcemy uzyskać większą przestrzeń, a dzięki temu stanie się ono znacznie bardziej wygodne i funkcjonalne. Może to na przykład dotyczyć przesunięcia ściany działowej w sypialni, aby ją pomniejszyć o 20 centymetrów i tym samym zyskać dodatkowe centymetry w łazience dla zamontowania wanny lub prysznica. Jest to jak najbardziej dobry powód do przesunięcia ściany działowej i w tym celu przede wszystkim dokonuje się ewolucji w związku ze ścianami działowymi.

Czy przesuwanie ścian działowych wymaga pozwolenia?

Samowolne przesunięcia ścian działowych to zasadnicze zmiany w samym projekcie, jednak nie zawsze wymagają one dodatkowego pozwolenia, ponieważ zazwyczaj nie mają charakteru przebudowy, tj. nie wpływają na objętość pomieszczeń, powierzchnię, wysokość, szerokość czy liczbę kondygnacji.