Polityka paliwowa stosowana przez wypożyczalnie samochodów
Możliwość wypożyczenia samochodu z wypożyczalni to świetne rozwiązanie. Dzięki temu nie musisz przemieszczać się komunikacją miejską, co jest bardzo wygodne. Jednak wypożyczenie wiąże się także z pewnymi zasadami m.in. dotyczącymi paliwa, których musisz przestrzegać. Sprawdź, jakie polityki paliwowe stosują wypożyczalnie i dlaczego nie warto ich lekceważyć.
Jakie są opcje paliwowe oferowane przez wypożyczalnie samochodów?
Każda wypożyczalnia samochodów może mieć inne zasady, które w momencie zawarcia umowy zobowiązujesz się przestrzegać. Warto zaznajomić się z poszczególnymi opcjami jeszcze zanim wybierzesz salon samochodowy, aby wiedzieć, na co dokładnie zwracać uwagę. Wyróżniamy trzy typy polityki paliwowej. Pierwszy z nich, czyli najpopularniejszy to „pełen bak”. W momencie, gdy dostaniesz auto, bak będzie zalany i w takim też stanie musisz zwrócić go do salonu. Druga opcja to przedpłacony bak. Polega to na tym, że gdy wypożyczasz auto, z góry opłacasz paliwo, którym będzie zalane. Jeśli niewykorzystasz go do końca, w niektórych wypożyczalniach możesz dostać zwrot pieniędzy. Ostatnia opcja, najrzadziej spotykana to darmowy bak. Paliwo jest wtedy wliczane w cenę wynajmu pojazdu.
Która z opcji paliwowych jest najkorzystniejsza?
Zdecydowanie najkorzystniejszą dla kierowcy opcję jest polityka paliwowa typu „pełen bak”, którą stosuje np. wypożyczalnia samochodów 57rent.pl. Masz pełną kontrolę nad tym, ile paliwa zużywasz, a więc płacisz tylko za to, co faktycznie spaliłeś. To szczególnie dobry wybór jeśli decydujesz się na wynajem długoterminowy. O ile opcja darmowy bak może wydawać się korzystna, w rzeczywistości tak nie jest. Chociaż słowo „darmowy” kusi, przecież wcale nie jest bezpłatny, ponieważ opłata jest wliczona w cenę wynajmu auta. W wielu przypadkach zdarza się tak, że nie zużyjesz wszystkiego, za co zapłaciłeś.
Co jeśli auto w momencie oddania nie będzie zatankowane?
Samochód z wypożyczalni musi być zatankowany w momencie jego zdawania, ale pod warunkiem, że taka jest umowa z firmą. Oddanie niezatankowanego baku jest jednak częstym błędem popełnianym przez klientów. Oczywiście niektórym zdarza się to niechcący. Kiedy wypożyczyło się auto np. na okres wakacji w innym mieście, podczas pośpiechu przy pakowaniu, kierowca może po prostu zapomnieć, że musi je zatankować. Inni niestety robią to z premedytacją, aby zaoszczędzić nieco pieniędzy. Warto jednak wiedzieć, że takim osobom nie ujdzie to na sucho. Wypożyczalnie samochodów, które stosują politykę paliwową typu „pełen bak”, naliczają kary za brak odpowiedniej ilości paliwa w baku.