Podstawowe różnice między lawetą a autolawetą
Wiele osób myli pojęcie laweta z autolawetą. A właściwie uznają, że te dwie definicje oznaczają taki sam rodzaj sprzętu służącego do przewozu pojazdów. Okazuje się jednak, że są to zupełnie różne konstrukcje. Jedyną cechą łączącą lawetę z autolawetą jest funkcja transportowa. Aby nieco przybliżyć różnice pomiędzy tymi konstrukcjami, przygotowaliśmy artykuł, w którym szczegółowo omawiamy każdą z nich.
Czym charakteryzuje się autolaweta?
Autolaweta to pojazd wyposażony w specjalną platformę do transportu samochodów lub maszyn. Najczęściej korzystają z nich firmy, które oferują usługi jako pomoc drogowa. Autolaweta nie służy jednak wyłącznie do przewozu uszkodzonych aut. Często jest wykorzystywana do transportu fabrycznie nowych, jeszcze niezarejestrowanych pojazdów. Dużym atutem autolawety są jej relatywnie małe gabaryty. Platforma załadunkowa mieści się w bryle pojazdu, przez co nie powiększa jego gabarytów. To znacznie ułatwia manewrowanie tego typu zestawem. Do prowadzenia autolawety nie są wymagane specjalne uprawnienia. Kierowca musi jedynie posiadać prawo jazdy kategorii B.
Autolawety można podzielić ze względu na markę podwozia, na którym montowana jest platforma do transportu aut. Ponadto poszczególne konstrukcje różnią się między sobą:
- ilością poziomów, na których mogą być przewożone auta,
- wyposażeniem,
- funkcjonalnością.
Autolaweta w zależności od rodzaju konstrukcji może służyć do przewozu samochodów osobowych, ciężarowych lub maszyn. Dużym atutem jest łatwość jej konfiguracji i dostosowania do indywidualnych potrzeb. Autolaweta może być wyposażona w elementy takie jak:
- zawieszenie pneumatyczne,
- belki blokujące koła,
- listwy aluminiowe do mocowania ładunku w poprzek,
- wysuwane najazdy,
- obniżona podłoga ułatwiająca załadunek,
- zabudowa pokryciem plandekowym lub kontenerowym,
- elektryczna wyciągarka.
Dostępne na rynku autolawety możemy podzielić na otwarte i zabudowane. Jednym z najbardziej znanych dostawców tego typu konstrukcji jest Kegger, producent zabudów aluminiowych do autolawet. Firma działająca na rynku od 2009 roku aktualnie obsługuje klientów z obszaru całej Europy.
Ze względu na specyfikę konstrukcji oraz możliwość zabudowy autolawety są uznawane za bardzo bezpieczną formę transportu pojazdów i maszyn.
Czym charakteryzuje się laweta?
Laweta nie jest integralną częścią samochodu. Ma formę przyczepy służącej do przewozu pojazdów. Laweta jest dodatkową częścią zestawu, dlatego do jego prowadzenia niezbędne są uprawnienia kategorii B+E. Przyczepa jest łączona z ciągnącym ją pojazdem za pomocą haka holowniczego. Laweta może służyć nie tylko do transportu samochodów osobowych, ale również do przewozu maszyn, quadów, motocykli czy nawet łodzi.
Lawety można podzielić na:
- przyczepy dwuosiowe z kołami umieszczonymi pod podłogą,
- przyczepy z kołami po bokach,
- uchylne lawety niskopodwoziowe,
- lawety uniwersalne.
Jakie są różnice pomiędzy autolawetą i lawetą?
Zarówno autolaweta, jak i laweta spełniają niemal identyczne funkcje. Warto jednak zebrać w jednym miejscu zasadnicze różnice, które mogą mieć kluczowe znaczenie podczas wyboru konkretnego rozwiązania. Oto one:
- Konstrukcja – autolaweta to platforma montowana na pojeździe. Laweta ma formę przyczepy ciągniętej za zestawem.
- Uprawnienia – do prowadzenia lawety wystarczy prawo jazdy kategorii B. Laweta wymaga uprawnień B+E.
- Dopuszczalna prędkość – zestaw z lawetą nie może przekraczać prędkości 90 km/h (w Niemczech 100 km/h). Autolaweta nie jest objęta takim ograniczeniem.
- Funkcjonalność – autolaweta ma o wiele bogatsze wyposażenie i może być dostosowana do indywidualnych potrzeb.
- Bezpieczeństwo – ze względu na specyfikę konstrukcji i możliwość zabudowy autolaweta zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa dla przewożonych pojazdów.
- Koszty eksploatacji – wartość średniego spalania jest niższa w przypadku autolawety.
Pomimo identycznego zastosowania autolaweta i laweta różnią się między sobą wieloma elementami. Warto je poznać przed wyborem konkretnego rozwiązania. To pozwoli wykorzystać w pełni potencjał obu konstrukcji.