Motoryzacja

Podstawowe rodzaje i przeznaczenia past polerskich do karoserii samochodowych

Polerowanie powierzchni karoserii przy użyciu specjalistycznych past polerskich ma na celu poprawę wyglądu samochodu. Można w ten sposób usunąć szpecące rysy, przywrócić intensywny połysk lakieru czy ponownie wydobyć utraconą przez niego głębię koloru. Odnowione auto prezentuje się zdecydowanie korzystniej, dlatego zabieg ten chętnie stosują właściciele, którym szczególnie zależy na prezencji swojego pojazdu lub zamierzają go korzystnie sprzedać.

Lakier samochodowy to bardzo wrażliwa powłoka, która nawet przy wyjątkowo ostrożnej eksploatacji pojazdu i codziennym parkowaniu w garażu nieuchronnie ulega starzeniu. Pod wpływem promieniowania UV i niekorzystnych warunków atmosferycznych zmienia się jego kolor i połysk. Stają się one przytłumione, mniej intensywne i z czasem tracą swój fabryczny wygląd. Do tego dochodzą uszkodzenia mechaniczne, jak obcierki czy drobne zarysowania, których często nie sposób uniknąć.

– Lakier, który się zestarzał nie wygląda ładnie, ale na szczęście ta powłoka ochronna ma budowę warstwową – tłumaczy ekspert ze sklepu internetowego Gloss Factory, który oferuje akcesoria pielęgnacyjne i kosmetyki motoryzacyjne. – Dla ogólnego wyglądu najważniejsze są dwie ostatnie warstwy lakieru. Kolorowa część bazowa odpowiada za piękną barwę, ale jej urodę z czasem tłumi pokrywającą ją od zewnątrz starzejąca się część zewnętrzna, która jest przezroczysta i bezbarwna. To właśnie w niej dochodzi do wszelkich procesów pogarszających wygląd lakieru, ale te negatywne efekty starzenia i uszkodzeń można usunąć przez polerowanie, czyli zdarcie cieniutkiej warstwy tej powłoki.

Polerowanie ręczne lub mechaniczne

Polerowanie karoserii polega właśnie na zdzieraniu samego wierzchu lakieru i odsłonięciu tej jego części, która zachowała lepszy wygląd. Używa się do tego past zawierających w swoim składzie ziarna polerskie. Substancję nakłada się na umytą powierzchnię samochodu, a następnie wcierać się ją w karoserię dociskając specjalnymi padami polerskimi. W ten sposób twarde ziarna zdzierają pewną część lakieru. Cały zabieg powinien skończyć się usunięciem postarzałej warstwy i uzyskaniem idealnie równej powierzchni, która ponownie zachwyca intensywną głębią barwy i silnym połyskiem lakieru.

Polerowanie można wykonać ręcznie, jednak pracując w ten sposób, usunie się jedynie rysy, które są bardzo płytkie i ledwo widoczne. Tę metodę wybierają najczęściej właściciele aut, którzy czerpią przyjemność z osobistego zajmowania się swoimi autami oraz szybko reagują nawet na drobne pogorszenie stanu powłoki. Zdecydowanie prostsze, skuteczniejsze i dokładniejsze jest używanie maszyn polerskich. Obracają one bardzo szybko pady i uzyskują w ten sposób dużo większą moc ścierną, a dzięki temu pozwalają na likwidowanie głębszych rys niż w przypadku polerowania ręcznego. Ewentualnie można połączyć pracę ręczną z maszynową – zdzieranie głównej warstwy trzeba wykonać wtedy mechanicznie, a następnie zająć się manualnie wykończeniem i uzyskaniem idealnej powierzchni.

Rodzaje past do polerowania lakieru

Pasty polerskie różnią się pod względem wielkości ziaren ściernych – im są one większe, tym mocniej działają na lakier i zdzierają jego grubszą warstwę. Dlatego należy umiejętnie dobierać rodzaj substancji do głębokości rys. Przystępując do prac można sprawdzić to na fragmentach karoserii, należy wtedy jednak zacząć od past delikatnych, a jeśli efekt ich działania nie będzie zadowalający, to trzeba wypróbować produkt o większej mocy ściernej.

Ze względu na moc zdzierania powłoki pasty do polerowania lakierów dzielimy na:

  • Pasty agresywne – to preparaty o najmocniejszym działaniu z ziarnami ściernymi o największej średnicy. Umożliwiają szybką pracę i zdzierają grubą warstwę lakieru bezbarwnego i w ten sposób likwidują głębokie rysy. Jednak po skończeniu polerowania pozostawiają po sobie chropowatą powierzchnię, którą należy poddać wygładzeniu.
  • Pasty uniwersalne – służą do likwidowania rys średniej wielkości, ponownie nadają lakierowi połysk. Po zabiegu substancją z ziarnami średniej wielkości powierzchnię należy polerować jeszcze pastami wykończeniowymi lub poddać innym zabiegom wygładzającym np. woskowaniu. Najlepsze efekty daje stosowanie ich z padami zamontowanymi do maszyn polerskich.
  • Pasty wykończeniowe – to tzw. pasty finiszowe lub delikatne o bardzo małych ziarnach polerskich. Ich zadaniem jest wyprowadzenie idealnie gładkiej powierzchni. Służą do usuwania drobnych rys oraz wygładzania chropowatych powierzchni po polerowaniu pastami bardziej agresywnymi. Doprowadzają do uzyskania pełnego połysku. Można stosować je zarówno do polerowania ręcznego, jak i maszynowego.
  • Pasty AIO, czyli all in one – to produkt do ekspresowej pracy, który łączy w sobie kilka substancji. Dzięki nim szybko likwiduje się rysy i jednocześnie nadają powierzchni idealną gładkość, którą zawdzięczają woskom samochodowym wchodzącym w ich skład. Ten rodzaj past najczęściej stosują kierowcy, którzy wystawiają auta na sprzedaż i chcę przedtem szybko poprawić ich wygląd.

Dobór padów polerskich

Do polerowania powierzchni karoserii oprócz past należy dobrać jeszcze odpowiednie pady polerskie. Ogólne zasady są bardzo proste:

  • do past agresywnych pasują pady twarde;
  • do past uniwersalnych należy dobrać pady o średniej twardości;
  • do past wykończeniowych nadają się pady miękkie.

Czasami doświadczeni znawcy auto detailingu inaczej dobierają zestawy, aby lepiej dopasować siłę ścierną do stanu powierzchni. Takie decyzje wymagają jednak specjalistycznej wiedzy. Natomiast początkujący miłośnicy ładnie wyglądających samochodów powinni w pierwszej kolejności zdobywać umiejętności w pracy z delikatnymi pastami wykończeniowymi docieranymi ręcznie. Dopiero w następnej kolejności mogą zabrać się za maszyny polerskie i pasty o większych ziarnach polerskich.