Dom i ogród

Nowoczesne sposoby sterowania klimatyzatorem

Systemy klimatyzacyjne pozwalają przetrwać wysokie temperatury, które z roku na rok są coraz bardziej uciążliwe. Urządzenie zapewniające przyjemny chłód możemy zainstalować nie tylko w domu, ale też mieszkaniu w bloku. Rozwijająca się technologia sprawia, że w nowoczesnych klimatyzatorach mamy wiele możliwości sterowania ich działaniem. W niniejszym tekście przyjrzymy się dostępnym obecnie rozwiązaniom.

Jakie parametry pracy klimatyzatora możemy regulować?

Zakres funkcji, jakie możemy regulować, zależy oczywiście od konkretnej jednostki. W przypadku starszych modeli jesteśmy w stanie kontrolować tylko podstawowe parametry pracy urządzenia, jednak produkowane obecnie inteligentne klimatyzatory zintegrowane z systemami smart home oferują o wiele więcej.

W większości przypadków możemy jednak zdecydować o temperaturze panującej w pomieszczeniu, prędkości strumienia powietrza oraz kierunku nawiewu. Wiele urządzeń dysponuje też tzw. trybem ekonomicznym, pozwalającym na zaoszczędzenie energii elektrycznej, oraz trybem turbo, który zwiększa moc jednostki w celu jak najszybszego schłodzenia danej przestrzeni.

Lepsze jakościowo urządzenia są też wyposażone w specjalne czujniki, które monitorują parametry panujące w domu i automatycznie dostosowują do nich działanie klimatyzacji. Innym rozwiązaniem są detektory ruchu, wykrywające obecność domowników  jednostka działa wówczas, gdy w pomieszczeniu znajduje się jakaś osoba – dodaje specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się montażem oraz serwisowaniem systemów klimatyzacyjnych.

Wbudowane programatory pozwalają też zaplanować uruchamianie systemu klimatyzacji o konkretnej godzinie w dane dni tygodnia. Dzięki temu układ może schłodzić domową przestrzeń w czasie naszej nieobecności, a kiedy wrócimy już do domu, panująca wewnątrz temperatura będzie komfortowa. W nowszych modelach nie ma konieczności programowania, ponieważ moduły Wi-Fi pozwalają na zdalną obsługę – nawet z drugiego końca świata.

Sterowanie za pomocą klasycznego pilota

Jednym z powszechniejszych sposobów sterowania klimatyzacją są tzw. sterowniki bezprzewodowe, czyli zwykłe piloty na podczerwień. Akcesoria mogą być wyposażone w proste ekrany dotykowe lub klasyczne wyświetlacze (znajdziemy na nich aktualną temperaturę i inne parametry pracy jednostki) oraz przyciski, za pomocą których ustawimy bieżące działanie urządzenia lub zaprogramujemy cykl na najbliższy czas.

Piloty do klimatyzacji są małe, poręczne i zazwyczaj pozwalają sterować z odległości kilku metrów od jednostki. Akcesoria są na tyle proste w budowie, że nie sprawiają żadnego problemu w obsłudze. Z ich pomocą można połączyć się bezpośrednio z samym klimatyzatorem lub panelem ściennym.

Regulacja poprzez wyświetlacz jednostki lub panel ścienny

Wiele modeli jednostek wewnętrznych klimatyzacji jest wyposażonych w wyświetlacz zintegrowany bezpośrednio z obudową urządzenia. Na ekranie znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące pracy klimatyzatora, pożądaną oraz aktualną temperaturę powietrza, a także ewentualne komunikaty o błędach lub awariach.

Panel sterujący może być jednak zlokalizowany w innym miejscu, np. pod jednostką (w tym przypadku przewody są poprowadzone pod tynkami). W zależności od modelu, sterownik przewodowy może posiadać ekran dotykowy lub klasyczne przyciski.

Panel sterujący nie zapewnia takiego samego poziomu wygody, co pilot – aby obsłużyć urządzenie, należy do niego podejść, a nie tylko skierować wiązkę podczerwieni z drugiego końca pomieszczenia. Wyświetlacz jednostki oferuje jednak o wiele więcej funkcji, które nie są dostępne w inny sposób. W sterowniku przewodowym znajdziemy bardziej rozbudowany programator, powiadomienia o stanie filtrów oraz alerty krytyczne.

Obsługiwanie klimatyzacji za pośrednictwem smartfonu

Coraz więcej producentów klimatyzatorów decyduje się wyposażać swoje sprzęty w moduł łączności Wi-Fi. Z jego pomocą użytkownicy systemu klimatyzacyjnego mogą kontrolować go za pośrednictwem domowej sieci bezprzewodowej. W praktyce oznacza to, że wystarczy nam smartfon lub inne urządzenie przenośne oraz dostęp do internetu, aby móc regulować działanie jednostki klimatyzatora – z dowolnego miejsca.

Sterowanie z pomocą smartfona łączy w sobie najlepsze cechy pilota oraz panelu. Telefon daje nam bowiem dostęp do zdalnej kontroli i zaawansowanych ustawień. Takie rozwiązanie stwarza jednak zupełnie nowe możliwości – nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy sprawdzili temperaturę panującą w domu i uruchomili klimatyzację wracając z pracy czy zakupów.

Aplikacje przeznaczone do obsługi klimatyzacji są darmowe i często posiadają ciekawe funkcjonalności, np. możliwość sterowania komendami głosowymi.