Motoryzacja

Metody naprawy plastikowych elementów karoserii samochodowej

Podzespoły wykonane z plastiku są dziś szeroko używane przy konstruowaniu nowoczesnych samochodów. Służą nie tylko jako części wykończenia wnętrza, ale także są stosowane do wytwarzania elementów karoserii oraz rozmaitych podzespołów. Produkuje się z nich zderzaki, części osłon drzwi i klap, relingi dachowe, atrapy chłodnicy, ale także klosze i obudowy reflektorów czy lusterka zewnętrzne.

Dlaczego tworzywa są tak chętnie używane w nowoczesnych autach

Tworzywa sztuczne stały się jednymi z ważniejszych materiałów stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym. Są wykorzystywane ze względu na swoją dobrą wytrzymałość mechaniczną, ale także łatwość nadawania im niemal dowolnego kształtu oraz niską masę, co pozwala na zmniejszenie wagi pojazdu. Liczy się także ich wysoka odporność na warunki zewnętrzne – w przeciwieństwie do metalu nie przeszkadza im ani wilgoć, ani działanie soli drogowej. Nie można też zapominać o ich korzystnych cenach, a także możliwości uzyskiwania materiału o bardzo różnych właściwościach od niezwykle dużej elastyczności aż po wysoką sztywność. Powszechnie stosowanie tworzyw oznacza jednak również, że ulegają one różnego rodzaju uszkodzeniom – głównie mechanicznym spowodowanym uderzeniem, zarysowaniem lub zbyt mocnym naciskiem. Na szczęście naprawa elementów karoserii z tworzywa nie jest żadnym problem i może być wykonana w krótkim czasie i przy niskich kosztach.

Co sprawia, że elementy z plastiku można stosunkowo łatwo naprawić?

Plastiki używane w samochodach do produkcji elementów karoserii to w większości tworzywa termoplastyczne. Ich cechą charakterystyczną jest to, że przy zmianie temperatury miękną i ulegają najpierw częściowemu, a później całkowitemu upłynnieniu. Każdy materiał tego rodzaju ma nieco innych zakres temperatur, w którym zachodzi ten proces. Właściwość ta jest wykorzystywana przy produkcji elementów np. przez wtryskiwanie. Może być jednak również używana w procesie naprawy uszkodzeń.

Jak naprawia się tworzywa?

Jedną z najskuteczniejszych metod naprawy elementów z tworzywa jest ich spawanie. Polega ono na punktowym podgrzaniu plastiku do temperatury topnienia i wprowadzeniu do powstałej szczeliny niewielkiej ilości identycznego materiału. Nierzadko jest on wzmacniany siateczką z metalu lub włókna szklanego. Po ostygnięciu część ma nawet większą wytrzymałość niż przed usterką, może też zostać polakierowana metodą spot. Spawanie i malowanie elementów z tworzywa można przeprowadzić w warsztatach sieci S-PLUS, oferującej kompleksowe naprawy innowacyjne karoserii i szyb oraz regenerację estetyczną aut.