Dom i ogród

Mądre pakowanie przy przeprowadzce. Zasady postępowania

Prawie każdy miał choć raz do czynienia z przeprowadzką. Przekwaterowanie jest niezwykle męczącym procesem. Aby ułatwić je, najlepiej wypracować specjalny system pakowania lub skorzystać z usług sprawdzonej ekipy. Doświadczeni pracownicy pomogą w znoszeniu rzeczy, pakowaniu, demontażu i montażu mebli, a nawet dostarczą odpowiednie materiały, np. kartony. Sprawna przeprowadzka wymaga dokładnego przefiltrowania dobytku.

Kolejność pakowania

Każdy doświadczony mieszkaniec podkreśli istotę kolejności pakowania. Na początku najlepiej skupić się na najmniej potrzebnych przedmiotach, np. książkach, sezonowej odzieży. Niezbędne rzeczy (czajnik, sztućce, garnek, patelnię, podstawowe tekstylia) należy spakować na końcu. Każdy karton powinno się dokładnie opisać, a dobytek podzielić na odpowiednie kategorie, m.in. meble, naczynia, książki, ubrania. Poszczególne warianty pakuje się oddzielnie. Zalecane jest, by nie przechowywać wspólnie żywności i chemikaliów.

Ciężkie rzeczy trzeba pakować na dole, a lekkie na górze. Optymalny ciężar pudła kartonowego to około 20 kg, o czym warto pamiętać zwłaszcza przy książkach. Nielekki karton jest trudny do przeniesienia – w szczególności z wysokiego piętra. Każde pudełko powinno być wypełnione w całości, niedozwolone są puste miejsca. Jeżeli nie jesteśmy w stanie niczym zakryć pustych powierzchni, najlepiej zapełnić je papierem, folią bąbelkową, tekturą falistą, starymi gazetami czy nawet styropianem. Niewypełniony karton grozi przemieszczaniem przedmiotów podczas transportu, co może doprowadzić do uszkodzeń i zgnieceń – mówi ekspert z firmy Global Service Przeprowadzki.

Górne partie pudełek powinny być wolne od spiczastych przedmiotów, a delikatne przedmioty (szkło, porcelanę, rzeźby, obrazy, lampy) należy odpowiednio zabezpieczyć, np. folią bąbelkową. Dodatkowy materiał zamortyzuje drobne drgania podczas transportu. Kartony trzeba też właściwie oznakować etykietami i kolorową taśmą.

Dzień przeprowadzki wiąże się z powierzeniem znajomym lub rodzinie opieki nad dziećmi i zwierzętami. Pościel, materace i ręczniki najlepiej spakować dopiero przed opuszczeniem lokalu. Firma przeprowadzkowa umożliwi swobodny transport mebli o dużych gabarytach do celu podróży.  

Jakich akcesoriów do przeprowadzki potrzebujemy?

Przeprowadzka wiąże się z obecnością określonych akcesoriów, które dostarczy wynajęta firma przeprowadzkowa lub zakupimy je sami. Domownicy potrzebują:

  • Kartonowych pudeł w różnych rozmiarach – najlepiej użyć profesjonalnych, usztywnianych i czystych kartonów. Stare pudełka z supermarketu są podatne na szybką deformację. Pudła zamykane na klapy doskonale zabezpieczą dobytek, dobrze układają się w samochodzie dostawczym oraz utrzymają większy ciężar niż pojemniki z marketu.
  • Taśmy pakowej, która dobrze zaklei kartony i wzmocni ich krawędzie.
  • Wypełniaczy, np. styropianu, folii bąbelkowej, papieru. Owe akcesoria doskonale zapełnią dodatkową przestrzeń i ochronią wszystkie przedmioty przed przemieszczeniem, uszkodzeniem.
  • Dodatkowych elementów – folii stretch, filcu, pianki i tektury – dzięki którym kompleksowo usztywnią i zabezpieczą dany przedmiot.

Jak pakować ubrania?

Niektórzy pakują ubrania w szczelnie zawiązane worki. Jest to, co prawda, rozwiązanie szybkie, jednak nieefektywne: tekstylia się z pewnością pogniotą, natomiast przez przedziurawiony worek dostaną się zabrudzenia. Optymalną opcję stanowią kartony. Poprawnie złożone ubrania nie zajmują wiele miejsca i nie deformują się. Domowe tkaniny, np. pościel warto zapakować w workach próżniowych, które skutecznie ochronią tekstylia przed wilgocią i brudem. Garnitury, żakiety i inne eleganckie ubrania najlepiej przewozić w szczelnych pokrowcach.

Sposoby na spakowanie mebli

Pakowanie mebli tapicerowanych to wyższa szkoła jazdy – na początku należy przeprowadzić demontaż poszczególnych części. Najlepiej poprosić o pomoc rodzinę i znajomych lub skorzystać z usług profesjonalnej ekipy przeprowadzkowej. Nawet jedna zgubiona śrubka może spowodować, że ponowny montaż mebla będzie nieudany. Po rozbiórce wyposażenie trzeba zabezpieczyć, a odrębne elementy usztywnić tekturą, pianką lub stretchem, co ułatwi przenoszenie ich z mieszkania do auta.

Kartony – idealne do pakowania książek

Pakowanie książek wydaje się proste: możemy ułożyć je w kartonach. Najlepiej zakupić suche i niepoplamione pudełka z wyciętymi otworami, by można je było wygodnie podnieść. Książki trzeba pakować ostrożnie, aby nie zniszczyć ich grzbietów. Wszystkie szczeliny powinno się wypełnić miękkimi materiałami. Największą wadą jest duży ciężar woluminów.

Jak pakować szkło?

Do pakowania szkła wymagane są kartony, których dno wykładamy folią bąbelkową dla lepszej amortyzacji. Każdy pojedynczy element powinno się dokładnie owijać papierem, pianką lub celofanem. Wszystkie szkliste przedmioty układamy ostrożnie w pudełkach. Nie możemy jedynie przesadzić z wagą wyposażenia. Aby zlikwidować luźną przestrzeń i ryzyko obijania się rzeczy o siebie, należy pamiętać o wypełniaczach. Pudła ze szklanymi przedmiotami powinniśmy koniecznie oznakować dodatkowo naklejką ostrzegawczą.