Jakie są rodzaje domowych testów ciążowych?
Większość kobiet, żeby sprawdzić, czy udało im się zajść w ciążę, korzysta z dostępnych w aptekach domowych testów ciążowych. Tego typu produkty farmaceutyczne są bardzo proste w użytkowaniu oraz skuteczne w działaniu. W naszym artykule dokładnie opisujemy, jak działają tego typu testy ciążowe oraz jakie są ich najczęściej stosowane rodzaje.
Mechanizm działania testów ciążowych z apteki
Wszystkie dostępne w aptekach testy ciążowe, bez względu na to, jaki ich rodzaj zamierzamy zastosować, działają dokładnie tak samo. To, czy pokazany na teście wynik będzie dodatni, czy ujemny, zależy od wykrycia w moczu obecności gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu beta hCG. Jest to związane z tym, że zaczyna być on wytwarzany w organizmie kobiety dopiero kilka dni po zapłodnieniu. Pozytywny wynik testu na jego obecność jest więc jednoznacznym wskazaniem tego, że zaszło się w ciąże. Wykrycie obecności w moczu hormonu hCG w najczulszych testach jest możliwe już po około 7-10 dniach od zapłodnienia. W testach ciążowych znajdują się specjalne monoklonalne przeciwciała anty-hCG, które w reakcji na wykrycie w moczu gonadotropiny kosmówkowej powodują pojawienie się pozytywnego wyniku testu.
Rodzaje testów ciążowych
Jak już wspomnieliśmy, każdy rodzaj testu ciążowego reaguje na obecność w moczu gonadotropiny kosmówkowej. Różnice w poszczególnych rodzajach testów ciążowych polegają przede wszystkim na technice ich wykonywania. Wyróżnia się przede wszystkim 3 podstawowe rodzaje testów ciążowych ze względu na technikę wykonania:
- Testy płytkowe – jego wykonanie wymaga zebrania moczu do naczynia, a następnie umieszczeniu kilku kropli na płytce testu.
- Testy paskowe – w trakcie ich wykonywania konieczne jest napełnienie moczem pojemnika, a następnie zanurzeniu w nim paska testu ciążowego.
- Testy flamastrowe (strumieniowe) – takie testy ciążowe są wyposażone w uchwyt oraz specjalną końcówkę, którą umieszcza się na kilka sekund w strumieniu moczu.
Podział testów ciążowych ze względu na technikę wykonania nie jest jednak jedyny. Inny podział testów ciążowych obowiązuje ze względu na ich czułość. Tu także dostępne są 3 rodzaje testów:
- Testy o czułości do 500 IU/l – najbardziej czułe testy, które dają informację o zajściu w ciążę już po 10 dniach od zapłodnienia.
- Testy o czułości od 500 do 800 IU/l – testy ciążowe, które dają odpowiedź o tym, czy zaszło się w ciążę po około 2 tygodniach po zapłodnieniu.
- Testy o czułości powyżej 800 IU/l – testy, które dają informacje o zajściu w ciążę dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.
Jaka jest skuteczność i wiarygodność testów ciążowych z apteki
Takie pytanie zadaliśmy naszemu rozmówcy, farmaceucie z apteki internetowej Aptekawsieci.pl. Odpowiedział nam, że:
Wiarygodność dostępnych w aptekach testów ciążowych jest bardzo duża. Według statystyk pozytywny wynik testu jest wiarygodny co najmniej w 95 procentach. Uzyskanie więc takiego wyniku testu jest tak naprawdę potwierdzeniem zajścia w ciążę i wskazaniem, że powinno się jak najszybciej umówić na dalsze badania do gabinetu ginekologicznego.
Taka sama skuteczność testów ciążowych jest oczywiście w przypadku wyników ujemnych. W tym przypadku jednak trzeba brać też pod uwagę możliwość, że test ciążowy został po prostu wykonany zbyt szybko po ewentualnym zapłodnieniu i w badanym moczu nie pojawiło się jeszcze wystarczająco dużo gonadotropiny kosmówkowej.