Jakie parametry powietrza najbardziej wpływają na nasze samopoczucie?
Parametry powietrza, które przesądzają o komforcie domowników to temperatura, wilgotność, cyrkulacja, jonizacja, stężenie tlenu oraz zawartość substancji organicznych, alergenów i mikroorganizmów. Odpowiedni poziom czynników wpływających na samopoczucia może być decydujący o naszym zdrowiu.
Jak dbać o powietrze w domu?
Czynnikiem, który najbardziej wpływa na komfort domowników, jest temperatura powietrza. Specjaliści montujący systemy klimatyzacji z firmy DSTechnik podkreślają, że optymalne temperatury dla człowieka zależne są od pory roku oraz aktywności fizycznej. Ważne jest zatem dopasowanie temperatury powietrza do wykonywanych czynności. Kluczowe jest także zachowanie właściwego poziomu wilgotności, który powinien wynosić od 40% do 60%, ponieważ przy niższych parametrach domownicy mogą odczuwać suchość w gardle powodującą kaszel, a przy podwyższonym współczynniku doświadczać można zmęczenia, a nawet niedotlenienia.
Prędkość cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić 0,2 m/s, a przy niższych wartościach może powstać zjawisko kotłowania dwutlenku węgla. Na elektroklimat pomieszczeń wpływa promieniowanie elektromagnetyczne, które wytwarzane jest przez urządzenia biurowe. Jonizacja powietrza polega na ograniczaniu jego wpływu na zdrowie człowieka poprzez dystrybucję jonów ujemnych. Z kolei zbyt niska zawartość tlenu może powodować niedotlenienie, a obecność substancji organicznych zmęczenie i senność. Alergeny i mikroorganizmy to roztocza, zarodniki, pleśnie, pyły, wirusy i bakterie, które są przyczyną rozmaitych schorzeń.
Zalety posiadania klimatyzacji
Domowe systemy klimatyzacyjne pomagają poprawić jakość powietrza, którym oddychamy w domu. Nowoczesne klimatyzatory to wielofunkcyjne urządzenia, które dbają o jakość powietrza w domu. Niektóre modele usuwają szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy, a jednocześnie zapewniają optymalną temperaturę pomieszczeń. Wiele z nich posiada generatory jonów ujemnych, które pomagają usunąć bakterie, grzyby i pleśń z pomieszczeń.
Korzystanie z klimatyzacji pomaga ustabilizować poziom wilgotności powietrza. Dzięki odzyskiwaniu wilgoci z przepływającego powietrza instalacja zapobiega zbyt wysokim stężeniem pary. Co więcej, mechanizm działania systemów klimatyzacyjnych opiera się na wprawianiu powietrza w ruch, co pozytywnie wpływa na parametr cyrkulacji. Im wyższa prędkość przepływu powietrza, tym szybciej można osiągnąć temperaturę docelową, aczkolwiek właściwości pracy urządzenia należy ustawić w sposób jak najmniej inwazyjny dla mieszkańców.