Jak spakować i przenieść swoją kuchnię do nowego mieszkania?
Przeniesienie wyposażenia kuchni do nowego mieszkania to jedno z trudniejszych przedsięwzięć w ramach przeprowadzki. Duże urządzenia AGD trzeba fachowo odłączyć od sieci i transportować z największą ostrożnością. Zastawa kuchenna musi zostać najpierw umiejętnie zabezpieczona, ale i tak trzeba się z nią obchodzić szczególnie delikatnie. Tylko dzięki zachowaniu podstawowych zasad bezpiecznego transportu można uniknąć bolesnych strat czy uszkodzeń.
Lodówka, zmywarka, kuchenka to sprzęty bardzo wrażliwe na uszkodzenia w czasie przenoszenia i wymagają ostrożnego traktowania. Jeszcze bardziej narażone na straty są drobne wyroby ceramiczne i szklane – talerze, kubki czy miski. Zdarza się, że wśród nich bywają także okazy bardzo cenne lub mające dużą wartość sentymentalną, jak np. porcelanowe filiżanki czy dizajnerskie komplety kawowe, które należy traktować ze szczególną uwagą. Wymagają one troskliwego spakowania i zabezpieczenia na czas transportu.
– Kuchnia w wielu mieszkaniach jest centrum życia rodzinnego, dlatego domownicy podczas przeprowadzek często dopiero na końcu zabierają się za wynoszenie wyposażenia z tego pomieszczenia – mówi specjalista z krakowskiej firmy Kengo Przeprowadzki, która organizuje transport między mieszkaniami na terenie całego kraju i poza granicami. – Nie można jednak zapomnieć, że pewne czynności trzeba w niej zacząć z wyprzedzeniem. Przede wszystkim należy wcześniej opróżnić z produktów lodówkę i zamrażarkę oraz rozmrozić je i przemyć wszystkie ich komory. Najlepiej zrobić to na dzień przed przenoszeniem rzeczy.
Selekcja wyposażenia i produktów
Przeprowadzkę warto wykorzystać do selekcji sprzętów, wyposażenia i produktów zgromadzonych w kuchni. Podczas opróżniania szaf i półek należy pozbyć się w pierwszej kolejności przeterminowanych artykułów spożywczych. Nie warto zabierać ze sobą także zdekompletowanych lub zepsutych urządzeń AGD, wyszczerbionych szklanek czy innych drobiazgów, które od lat nie były w użyciu. Należy poważnie rozważyć również dalsze używanie dużych urządzeń – jeśli lodówka czy kuchenka dożywają swoich dni, to może lepiej zostawić je w starym mieszkaniu lub wywieźć na wysypisko. Uwaga – elektrośmieci nie wolno zostawiać obok przydomowych śmietników lub wrzucać do pojemników na odpady. Trzeba wywieźć je do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które prowadzą wszystkie samorządy lokalne. Niestety są one z reguły umiejscowione na odległych obrzeżach gmin, jednak zadanie to można powierzyć firmie wynajętej do zorganizowania przeprowadzki.
Selekcja sprzętów to ważna część przeprowadzki. Dzięki niej do nowego mieszkania trafiają tylko przydatne przedmioty i dzięki temu można się w nim urządzić rozsądniej niż w starym miejscu. To dobra okazja do wymiany wysłużonych rzeczy na nowsze, sprawniejsze i ładniejsze. Przemyślana selekcja pomaga usprawnić całą przeprowadzkę i proces urządzania się w nowym mieszkaniu.
Ochrona spakowanych przedmiotów
Z całego mieszkania to w kuchni z reguły gromadzi się najwięcej przedmiotów i urządzeń różnego typu. Każdy z nich musi być odpowiednio spakowany, aby nie uszkodzić go w trakcie przeprowadzki. Przed przystąpieniem do tej czynności należy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały – kartony, folie, worki, taśmy klejące, markery do opisywania pudeł. Wszystkie te akcesoria można zamówić z wyprzedzeniem w firmie przeprowadzkowej.
Szczególnej ostrożności wymaga pakowanie zastawy kuchennej. Są to najczęściej przedmioty kruche – ceramika, szkło, a czasami nawet cenna porcelana. Większość z nich przed ułożeniem w kartonach powinna być owinięta folią, niektóre mogą być dodatkowo zabezpieczone jeszcze papierem. Talerze, które w pudłach z reguły są ustawione w stosach, powinny być przełożone warstwą papieru lub folii. Między miskami, szklankami i innymi przedmiotami spakowanymi w kartonach powinna być wstawiona jeszcze warstwa ochronna. Opakowane muszą być także wszystkie małe urządzenia AGD.
Pudła nie powinny mieć zbyt dużych rozmiarów, bo po zapakowaniu ich po brzegi mogą sporo ważyć i będą wtedy trudne do noszenia. Lepiej zamówić kartony małych i średnich rozmiarów i choć oznacza to więcej noszenia, to ładunek jest wtedy bezpieczniejszy. Zawartość pudeł należy opisać markerem lub na doklejonej karteczce, co bardzo ułatwia potem rozpakowywanie ich w nowym mieszkaniu. Garnki mogą być wykorzystane w czasie przeprowadzki jako pojemniki. Można do nich włożyć np. produkty spożywcze – mąkę, cukier, makarony itp., które w ten sposób zostaną bardzo dobrze zabezpieczone na czas transportu. Nie wolno za to do środka wstawiać przedmiotów twardych lub w twardej obudowie, które mogłyby porysować naczynia.
Transport dużych sprzętów AGD
Po opróżnieniu szaf i półek, przychodzi czas na meble i duże urządzenia AGD. Po rozmrożeniu i opróżnieniu lodówki oraz zamrażarki należy ze środka wyjąć wszystkie półki. Kratki można połączyć w pakiet taśmą klejącą, natomiast elementy szklane muszą być owinięte folią bąbelkową i również trzeba je połączyć taśmą. Kuchenkę gazową i zmywarkę należy najpierw odłączyć od instalacji gazowej i wodnej. Akcesoria ze środka urządzeń muszą także być przed transportem wyciągnięte, zabezpieczone i trzymane razem.
Przewóz mebli powinna poprzedzać decyzja, czy należy je rozkręcać, czy też przewozić w całości. Wszystko zależy od ich rozmiarów oraz ewentualnych trudności na drodze noszenia. W każdym razie warto meble zabezpieczyć folią i w ten sposób zminimalizować ryzyko obtarć czy drobnych uszkodzeń. Szuflady powinny być puste i zabezpieczone, wewnętrzne półki wyjęte. Rozkręcone meble muszą być połączone w pakiety, a drobne elementy jak śruby i inne elementy łączące trzeba trzymać w woreczkach przyklejonych taśmą.
Szczególną uwagę należy zachować przy dźwiganiu dużych sprzętów AGD. Należą one do tych przedmiotów, które nosi się najtrudniej i dlatego nim się je ruszy, należy bezwzględnie zabezpieczyć je folią. Muszą być przenoszone z zachowaniem najwyższej ostrożności. W samochodzie powinny być ustawione w naturalnej pozycji i zabezpieczone przed przesuwaniem się.