Finanse

Jak odrzucić spadek?

Śmierć osoby bliskiej wiąże się z możliwością objęcia pozostawionego przez nią spadku. W sytuacji, gdy potencjalny spadkobierca z różnych powodów nie chce wejść w jego posiadanie, może zdecydować się na odrzucenie spadku. Będzie to jednak wymagało podjęcia odpowiednich kroków prawnych – albo w postaci oświadczenia złożonego przed notariuszem, albo w ramach postępowania sądowego.

Procedura odrzucenia spadku

Odrzucenia spadku może dokonać osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. W innym przypadku musi ono zostać złożone przez jej przedstawicieli prawnych – jeżeli chodzi o małoletnie dzieci, będzie to jednak możliwe wyłącznie za zgodą sądu rodzinnego. Na odrzucenie spadku potencjalny spadkobierca ma 6 miesięcy od momentu jego otwarcia, a zatem śmierci spadkodawcy albo od momentu otwarcia testamentu. W niektórych sytuacjach bieg terminu rozpoczyna się wówczas, gdy potencjalny spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku. Terminy te obowiązują zarówno w przypadku drogi sądowej, jak i skorzystania z pomocy notariusza. Oświadczenie u notariusza może być złożone w dowolnym momencie, natomiast przed sądem w ramach prowadzonej sprawy. Warto jednak pamiętać w przypadku działania w wyniku błędu albo groźby termin ulega wydłużeniu. Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku będzie wymagane w ciągu roku od ustania powodujących jego brak okoliczności.

Następstwa odrzucenia spadku

Odrzucenie spadku oznacza, że potencjalny spadkobierca jest traktowany tak, jakby nie dożył momentu otwarcia spadku. W przypadku dziedziczenia testamentowego, jeżeli treść testamentu nie przewiduje takiej możliwości, wskazując innego spadkobiercę, przypadający uprawnionemu udział w spadku jest dzielony między pozostałych spadkobierców. Jeżeli odrzucający jest jedynym spadkobiercą lub pozostali również odrzucą spadek, będzie on dziedziczony na zasadach kodeksowych. Gdy w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe, na miejsce odrzucającego spadek wchodzą jego spadkobiercy. Warto przypomnieć, że oni również mają możliwość odrzucenie lub przyjęcia spadku wedle własnej woli. W sytuacji, gdy spadkobierca nie odrzuci spadku ani nie złoży oświadczenia o jego przyjęciu, wskazującego, na jakiej drodze chce to uczynić, spadek będzie dziedziczony z dobrodziejstwem inwentarza. Odrzucenie spadku jest często stosowane dla uniknięcia obowiązków nakładanych przez testatora w testamencie. Pomoc prawną w sprawach spadkowych można uzyskać, korzystając z usług prawnika m.in. Kancelarii Radcy Prawnego „De Iure” z Rudy Śląskiej, specjalizującej się w prawie spadkowym.