Jak ćwiczyć z dzieckiem, aby rozwijać jego ciało?
Ciało dziecka rozwija się już w brzuchu matki, natomiast po narodzinach szczególnie intensywny rozwój dotyczy układu ruchu. Warto zatem wspierać go już od pierwszych tygodni życia, stymulując do aktywności zgodnie z indywidualnym tempem wzrostu maluszka. Dziś podpowiemy, jak aktywować dziecko od momentu, gdy zaczyna samodzielnie obracać się na boki, co ma zwykle miejsce między 2 a 5 miesiącem życia.
Stymulowanie obrotu z plecków na brzuch i na odwrót
To niezwykle ważny etap w rozwoju dziecka, który jest podstawą do dalszych umiejętności. Obroty z plecków na brzuch i z brzucha na plecki wymaga od maluszka sporego wysiłku i mocnych mięśni brzucha oraz grzbietu. Nie bez znaczenia jest również podłoże, na którym ćwiczy. Warto na początku kłaść niemowlę na łóżku lub materacu, które są bardziej miękkie niż podłoga, a więc dziecku łatwiej jest odepchnąć się, aby zapoczątkować ruch. Jeśli chcemy, aby maluszek obrócił się na brzuszek, wystarczy umieścić nad jego brzuchem zabawkę lub inny, kolorowy przedmiot, który go zainteresuje, a następnie powoli przemieszczać go w bok i nieco do góry, za jego głowę. Maluszek będzie podążał wzrokiem za zabawką i będzie jednocześnie próbował wyciągnąć do niej rączki, co powoduje napięcie mięśni i próbę obrotu. Obrót z brzuszka na plecy może być dla dziecka nieco trudniejszy, dlatego na początku warto mu pomagać delikatnie obracając jego ciało delikatnie za biodra. Pamiętajmy, aby rączka bliżej podłoża wyciągnięta była wzdłuż ciała do góry. Takie ćwiczenia warto wykonywać kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie, aby maluszek oswoił się z ruchem i potrafił sam próbował go naśladować.
Pełzanie, raczkowanie
Aby dziecko mogło wykonać te ruchy, konieczne jest nabycie umiejętności stabilnego utrzymywania główki w górze podczas leżenia na plecach, co zazwyczaj ma miejsce około 4 miesiąca życia. Ćwiczenie mięśni karku jest niezbędne do tego, aby maluszek mógł przez dłuższy czas utrzymać głowę w górze. Możemy wspierać niemowlę we wzmacnianiu tych mięśni kładąc maluszka na brzuszku i trzymając zabawkę przed jego głową. Gdy ta umiejętność zostanie opanowana, kolejnym etapem będzie oddalanie zabawki od dziecka utrzymując ją cały czas na linii wzroku. Maluszek, zainteresowany obiektem, będzie próbował różnymi sposobami dostać się do niej, co w końcu zaowocuje ruchem pełzania, a następnie, raczkowaniem.
Chodzenie
Stawianie pierwszych kroków to niezwykle ważny etap rozwoju dziecka, na który rodzice czekają z utęsknieniem. Jednak warto pamiętać, że nie należy tego procesu przyspieszać. Zbyt szybkie stawanie na nogach może w przyszłości spowodować wady kręgosłupa, dlatego nie należy stymulować dziecka do chodzenia wcześniej niż przed 9 miesiącem życia. Większość dzieci nabywa tej umiejętności około 11-12 miesiąca życia, choć jeśli maluch w tym okresie nie wykazuje zainteresowania stawaniem na nogach, absolutnie nie powinno to być powodem do zmartwień.
Jeśli zauważymy, że dziecko zaczyna stawać na nogach, warto szczególnie zadbać o jego bezpieczeństwo. Bardzo ważna jest asekuracja maluszka, gdyż ten może nagle odchylić się w tył upadając na twardą podłogę. Należy także zadbać o to, aby podłoże, po którym porusza się dziecko, nie jest śliskie. Najlepiej, aby maluch chodził boso lub w skarpetach antypoślizgowych, które zapewnią mu odpowiednią przyczepność do podłoża. Na zaawansowanym etapie rozwoju umiejętności chodzenia możemy włączyć różnego rodzaju ćwiczenia na stopę dla dzieci. Pozwalajmy dziecku poruszać się po różnych powierzchniach, na przykład po miękkim kocyku, po trawie, piasku, po ciepłej i nieco chłodniejszej podłodze – to doskonałe ćwiczenie dla stóp dziecka. Świetnym treningiem dla stópek będzie także wkładanie między paluszki różnych przedmiotów, na przykład miękkiego materiału, szeleszczącego papieru czy twardej, plastikowej zabawki. Pamiętajmy również o odpowiednim dobraniu obuwia – dobre buty chłopięce i dziewczęce pełnią bardzo ważną rolę w prawidłowym chodzeniu. Dlatego nie wybierajmy butów po starszym rodzeństwie, ani tych najtańszych.
Wspieranie rozwoju dziecka jest niezwykle ważne na każdym etapie jego życia. Warto ćwiczyć z maluszkiem już od pierwszych tygodni życia, aby zapewnić mu najlepsze warunki do zdobywania nowych umiejętności.