Główne specjalizacje stomatologiczne
W każdej klinice stomatologicznej przyjmują dentyści różnych specjalizacji. Celem ich działań jest zawsze diagnostyka i leczenie chorób i innych problemów związanymi z zębami i z przyzębiem. Nie każdy stomatolog zajmuje się jednak leczeniem takich samych problemów zdrowotnych. W naszym artykule dokładniej opisujemy najważniejsze specjalizacje stomatologiczne. Na wizytę, do jakiego gabinetu trzeba się umówić w przypadku powstania konkretnych problemów jamy ustnej i zębów?
Stomatologia zachowawcza i endodoncja
Podstawową dziedziną stomatologii jest stomatologia zachowawcza, czyli stomatologia ogólna. Głównym zadaniem lekarza, który specjalizuje się w stomatologii zachowawczej jest diagnostyka i leczenie skutków choroby próchnicowej zębów. Czyli m.in. wypełnianie ubytków. W ramach stomatologii zachowawczej prowadzone jest także leczenie kanałowe (endodontyczne), czyli leczenie choroby próchnicowej, w której bakterie próchnicowe zdołały już nie tylko pokonać szkliwo i przedostać się do zębiny, ale doszły dalej, czyli aż do znajdującej się w kanałach zębowych, unerwionej i ukrwionej miazgi.
Oprócz tego w ramach stomatologii ogólnej przeprowadzane są też zabiegi higienizacji, czyli profilaktyka chorób zębów i jamy ustnej. W jej ramach wykonywane są zabiegi, które mają na celu dokładne wyczyszczenie zębów z zalegającej płytki i kamienia nazębnego oraz ich dodatkowe zabezpieczenie przed rozwijaniem się na nich próchnicy.
Protetyka i implantologia
Ważnym elementem leczenia stomatologicznego jest też odbudowa utraconych naturalnych zębów pacjenta. O to, jakie metody są stosowane w odbudowie utraconych zębów, zapytaliśmy naszego rozmówcę, lekarza stomatologia z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach. Odpowiedział nam, że:
Odbudowa utraconych naturalnych zębów pacjenta jest możliwa w ramach protetyki stomatologicznej lub implantologii, czyli poprzez wszczepienie implantów zębowych. Ta druga metoda jest szczególnie zalecana, ponieważ zastosowanie implantów umożliwia nie tylko odbudowanie estetyki uśmiechu, ale także pełne przywrócenie funkcjonalności układu żucia. Implant stomatologiczny pełni bowiem rolę korzenia odbudowanego zęba.
Ortodoncja, czyli leczenie wad zgryzu
Ważnym rodzajem specjalizacji stomatologicznej jest też ortodoncja. Lekarze ortodonci specjalizują się w diagnostyce, planowaniu i leczeniu wad zgryzu. Takie leczenie jest długotrwałe, ale pozwala osiągnąć naprawdę fantastyczne efekty. Dzięki pozbyciu się wady zgryzu możliwe jest pełne przywrócenie pacjentowi funkcjonalności oraz zapobieganie powstawaniu innego rodzaju problemów z układem żucia.
Chirurgia stomatologiczna
W klinikach stomatologicznych przeprowadzane są różnię zabiegi z zakresu chirurgii. Niestety nie z każdym problemem w jamie ustnej można sobie poradzić stosując leczenie zachowawcze. W niektórych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurga. Do takich przypadków należą np. ekstrakcja zębów zatrzymanych, zębów mądrości lub zębów, które uniemożliwiają osiągnięcie odpowiedniej ilości miejsca do przeprowadzenia leczenia wady zgryzu. Chirurg stomatologiczny zajmuje się jednak także wieloma innymi zabiegami, m.in. resekcją wierzchołka korzenia, wykonywaniem rekonstrukcji tkanki kostnej przed wszczepieniem implantów zębowych czy usuwaniem torbieli.