Dlaczego warto gromadzić deszczówkę?
Ekologiczny tryb życia staje się niejako przyzwyczajeniem. Nieprzetworzona żywność, elektryczne samochody, odzież no waste – to tylko kilka przykładów codziennego wykorzystania produktów przyjaznych środowisku. Równie popularne staje się maksymalne wykorzystywanie tego, co daje natura, czyli w tym przypadku wody deszczowej. Opisujemy, dlaczego warto gromadzić deszczówkę oraz jak robić to w najbardziej ekologiczny, a jednocześnie prosty sposób!
Jak można wykorzystać deszczówkę?
Spadający na ziemię deszcz jest w zasadzie jedynym odnawialnym źródłem wody w przyrodzie. Gromadzenie deszczówki jest sposobem na zmniejszenie odczuwania dokuczliwych efektów suszy, które ze względu na zmiany klimatyczne można zauważyć coraz częściej. Jest to wyjątkowo naturalna, bogata w składniki odżywcze ciecz, którą z powodzeniem można wykorzystać do podlewania roślin, nawadniania ogrodu, a także codziennych prac porządkowych, które obejmują m.in. mycie samochodu, mebli ogrodowych, czyszczenie nawierzchni, a nawet pranie ubrań.
Magazynowanie wody deszczowej nie tylko wpływa na dobro środowiska naturalnego, lecz także na zasobność portfela! Wykorzystywanie deszczówki pozwala na znaczne zmniejszenie opłat za wodę – szacuje się, że można zredukować je aż o 40%, co daje oszczędności w wysokości kilkuset złotych rocznie. Ważne jest jednak, aby wodę gromadzić w odpowiednich, specjalnie przystosowanych do tego zbiornikach. Produkty tego typu najlepiej kupić od zaufanych sprzedawców – takich, jak EKO BIO Oczyszczalnie, producenta przydomowych oczyszczalni i zbiorników na deszczówkę.
Zasady magazynowania deszczówki
Skoro wiesz już, jakie korzyści niesie za sobą magazynowanie wody deszczowej, czas na przedstawienie kilku zasad dotyczących jej gromadzenia. Pierwszym krokiem jest zainwestowanie w wysokojakościowy zbiornik na deszczówkę. Dobierz jego pojemność do indywidualnych wymagań oraz realnego zapotrzebowania na wodę w Twoim gospodarstwie domowym. Możesz wybrać zarówno zbiornik naziemny, jak i podziemny, jednak te pierwsze, ze względu na prosty montaż, cieszą się dużo większą popularnością.
Zbiorniki na deszczówkę wykonane są z materiałów, które efektywnie chronią wodę przed nadmiernym nagrzewaniem oraz naświetlaniem, zapobiegając tym samym przed rozwijaniem się glonów . Pamiętaj, aby umieścić zbiornik bezpośrednio pod rynną – umożliwi to gromadzenie większej ilości wody opadowej. Jest to najprostszy i najtańszy sposób na magazynowanie deszczówki, a możliwość doposażenia zbiornika w dodatkowe elementy, jak np. kranik, ułatwi Ci codzienne pobieranie wody.
Magazynowanie deszczówki powoli staje się standardem we wszystkich gospodarstwach domowych, zarówno w tych większych, jak i w mniejszych. Jest to prosty i skuteczny sposób na zmniejszenie rachunków za wodę, który jednocześnie wnosi wiele dobrego dla środowiska naturalnego.