Czym różni się karta kredytowa od debetowej?
Choć na pierwszy rzut oka karta debetowa i karta kredytowa wyglądają niemal identycznie, to odrębne produkty, które znacząco się od siebie różnią. Sprawdźmy, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy nimi.
Karta debetowa i karta kredytowa to plastikowe karty służącego do wykonywania płatności bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz punktach usługowych.
W praktyce dzieli je jednak szereg różnic. Jakich?
4 różnice pomiędzy kartą debetową a kredytową
Oto najważniejsze różnice pomiędzy kartą debetową a kredytową
1. Powiązanie z rachunkiem osobistym
Karta debetowa to karta, która służy do obsługi pieniędzy na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym i jest bezpośrednio z nim powiązana. Wydawana w momencie zakładania konta (na życzenie użytkownika) pozwala wypłacać pieniądze z bankomatów oraz płacić za zakupy i usługi w internetowych i stacjonarnych punktach handlowych. Karta kredytowa to odrębny produkt finansowy, który nie jest zsynchronizowany z ROR-em. Do obsługi „kredytówki” bank tworzy specjalne konto techniczne.
2. Źródło zgromadzonych na karcie środków
Korzystając z karty debetowej, wydajesz własne pieniądze zgromadzone na rachunku osobistym. Jeśli saldo na koncie wyniesie zero, nie zapłacisz za zakupy i nie wypłacisz pieniędzy z konta (czasem zdarza się, że banki otwierają swoim klientom linie debetowe w rachunkach osobistych. Jeśli masz konto z linią debetową, będziesz mógł korzystać z pieniędzy banku). W przypadku karty kredytowej korzystasz ze środków udostępnionych przez bank. Karta kredytowa jest bowiem rodzajem kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów wypłacanych przelewem na konto przybiera formę plastikowej karty z określonym przez bank odnawialnym limitem środków. Jeśli zapłacisz za zakupy przy pomocy karty kredytowej, limit będzie mniejszy. Jeśli spłacisz zadłużenie, odbuduje się.
3. Procedura otrzymania karty
Kolejną różnicą pomiędzy kartą debetową a kredytową jest procedura otrzymania plastiku. Otrzymanie karty debetowej nie jest skomplikowane. Jedyne, co musisz zrobić, to poinformować bank (najczęściej w momencie otwierania konta), że chcesz otrzymać kartę. Ze względu na specyfikę karty kredytowej jej otrzymanie wiąże się z nieco bardziej skomplikowaną procedurą. Ze względu na fakt, że karta kredytowa jest rodzajem kredytu, jej wydanie musi zostać poprzedzone analizą zdolności kredytowej. Ta jest bowiem niezbędnym elementem pozyskania każdego kredytu bankowego. Aby bank mógł wyliczyć Twoją zdolność kredytową, musisz nie tylko wypełnić wniosek o kartę, ale także dostarczyć mu dodatkowe dokumenty potwierdzające stabilność Twoich dochodów (w zależności od kredytodawcy mogą to być np. wyciągi z konta z ostatnich miesięcy lub zaświadczenie od pracodawcy o wysokości i źródle dochodów). Na podstawie zawartych w nich danych dokona analizy zdolności do spłaty i — jeśli podejmie pozytywną decyzję — wyda kartę.
4. Najważniejsze funkcje
Zarówno karta debetowa, jak i kredytowa służą do wygodnego wykonywania płatności bezgotówkowych — w sklepach, punktach usługowych, na stacjach benzynowych, w restauracjach czy hotelach. Przy pomocy karty debetowej z powodzeniem wypłacisz także środki z bankomatu. Taką możliwość zapewniają jedynie niektóre karty kredytowe, a prowizje za takie operacje są stosunkowo wysokie. Kredyt na karcie okaże się jednak nieoceniony w przypadku wypożyczania auta za granicą (większość wypożyczalni nie akceptuje kart debetowych), rezerwacji biletów lotniczych czy pokoi, zwłaszcza w zagranicznych hotelach. Większość operatorów lotniczych oraz hoteli, zwłaszcza za granicą, do wykonania rezerwacji wymaga posiadania karty kredytowej.
Karta kredytowa a debetowa – którą z nich warto wybrać?
Karta kredytowa i karta debetowa to dwa produkty finansowe o innej specyfice. Każdy z nich służy do nieco innych celów i spełnia inne oczekiwania klientów. Zastanawiasz się, która z nich będzie dla Ciebie lepszym wyborem? Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie, abyś nosił w portfelu… obie.
Źródło:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/czym-rozni-sie-karta-kredytowa-od-debetowej