Czy jaskrę można odziedziczyć?
Jaskra jest przewlekłą chorobą. W początkowym etapie rozwoju może nie dawać żadnych specyficznych objawów. Schorzenie prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, dlatego ważna jest szybka interwencja lekarska i profilaktyka. Czy jaskra to choroba dziedziczna? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Uwarunkowania genetyczne jaskry
Jeżeli w rodzinie pacjenta wystąpiły zachorowania na jaskrę, należy rozpocząć wykonywanie regularnych badań profilaktycznych. Czynniki genetyczne odgrywają znaczącą rolę w prawdopodobieństwie wystąpienia choroby – szczególnie w przypadku jaskry pierwotnej (wrodzonej).
W rozwoju jaskry odgrywają rolę też inne czynniki (nie zawsze genetyczne), np. miażdżyca, cukrzyca, wysoki cholesterol, migreny, nadmierny stres.
Jakie wady wzroku wpływają na jaskrę?
Wady wzroku wiążą się bezpowrotnie z wrodzonymi chorobami genetycznymi. W tzw. zespole Lowe’a (oczno-mózgowo-nerkowym) występują zaćma, jaskra i woloocze. Chorując na zespół de Morsiera (dysplazji przegrodowo-ocznej) można zapaść na całkowitą ślepotę.
Jak leczyć jaskrę?
Jaskry nie da się w pełni wyleczyć. Bardzo ciężko jest odratować zniszczony nerw wzrokowy (jeśli to w ogóle możliwe). Okuliści polecają wykonywać regularnie badania w kierunku jaskry i zatroszczyć się o odpowiednią profilaktykę. Szybkie wykrycie choroby pozwoli podjąć skuteczne leczenie. Warto systematycznie badać się u sprawdzonego okulisty (osoby powyżej 30 roku życia powinni się badać co 2 lata, a starsi – co roku).
Leczenie jaskry jest uzależnione od indywidualnych potrzeb pacjenta. Okuliści muszą uwzględnić stopień zaawansowania i typ choroby. Liczą się także dodatkowe czynniki, które są bardzo istotne w planowaniu leczenia. Lekarze zazwyczaj stosują specjalistyczne krople do oczu, dzięki którym obniżane jest ciśnienie w gałce ocznej.
Leczenie i diagnostykę jaskry można przeprowadzić w wysokospecjalistycznej przychodni okulistycznej Centrum Okulistyczne Jaskra. Ośrodek wyposażony jest w najwyższej jakości aparaturę oraz doświadczoną kadrę.
Diagnostyka jaskry
Jaskra może nie zostać wykryta podczas rutynowego badania ostrości wzroku. Wiąże się to z brakiem szczególnego uszkodzenia widzenia centralnego w początkowych etapach choroby. Pacjenci zazwyczaj widzą dobrze (zarówno z korekcją okularową, jak i bez niej), ale tylko na wprost. W jaskrze dochodzi raczej do uszkodzenia widzenia obwodowego (po bokach), przez co zmniejsza się pole widzenia. Lekarze muszą wykonać badanie dna oka i pola widzenia, badania obrazowe, kąta przesączenia i dokonać pomiaru ciśnienia śródgałkowego.