Zdrowie i uroda

Asystor kaszlu – cenna pomoc

Asystor kaszlu (asystent kaszlu, koflator) to urządzenie medyczne stosowane do usuwania wydzieliny z oskrzeli u pacjentów z osłabionymi mięśniami oddechowymi lub z nieefektywnym odruchem kaszlowym. Z koflatorów najczęściej korzystają osoby cierpiące na choroby nerwowo-mięśniowe. Wspomaganie kaszlu z użyciem asystora bywa też wykorzystywane podczas odzwyczajania od respiratora.

Jak działa asystor kaszlu?

Koflator służy do nieinwazyjnej stymulacji kaszlu i w tym celu wykorzystuje mechaniczną insuflację-eksuflację (ang. MIE – mechanical insufflation exsufflation). W pierwszej fazie działania podaje do płuc pacjenta powietrze, w drugiej zaś doprowadza do gwałtownej zmiany ciśnienia, a tym samym odsysa wydzielinę z oskrzeli i wymusza kaszel. W zależności od celu wspomagania kaszlu urządzenie używane jest za pomocą maski twarzowej, ustnika lub adaptera do rurki intubacyjnej i tracheotomijnej. U większości pacjentów stosowanie koflatora polega na wywoływaniu kilku cyklów kaszlu w około półminutowych odstępach. Lekarz powinien udzielić pacjentowi lub jego opiekunom instrukcji dotyczących wymaganej częstotliwości i optymalnego sposobu korzystania z asystora.

W jakim celu stosuje się koflator?

Terapia koflatorem służy do oczyszczania dróg oddechowych pacjenta w celu ograniczenia ryzyka rozwoju infekcji i powikłań oddechowych. Stosowanie asystora kaszlu jest zalecane u osób z niewydolnym odruchem kaszlowym, np. w chorobach nerwowo-mięśniowych (stwardnienie zanikowe boczne, rdzeniowy zanik mięśni, dystrofie mięśniowe), u pacjentów po urazach rdzenia kręgowego, w rozedmie płuc oraz rozstrzeniu oskrzeli. Mechaniczną insuflację-eksuflację uznaje się za najlepszą technikę wspomagającą kaszel w procesie odzwyczajania od respiratora – w takich sytuacjach używanie koflatora normalizuje wysycenie krwi tlenem i zwiększa szczytowy przepływ wydechowy.

Wśród przeciwwskazań do stosowania asystora kaszlu wymienia się odmę opłucnową i śródpiersia, rozedmę pęcherzową, ostry obrzęk płuc, uraz ciśnieniowy i urazy twarzoczaszki.

Asystory kaszlu dostępne są zarówno w profesjonalnych sklepach medycznych, jak i w wypożyczalniach, często prowadzonych razem, jak ma to miejsce w przypadku firmy Medseven z Bydgoszczy. Podczas wyboru koflatora warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie ma funkcję wibracji podczas wdechu i wydechu, która zwiększa skuteczność usuwania wydzieliny. Najlepsze asystory pozwalają na synchronizację pracy urządzenia z cyklem oddechowym pacjenta, co przekłada się na większą wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.