Finanse

Konsolidacja pożyczek — poznaj pożyczkę FIT

Kiedy terminowa spłata kredytów i pożyczek staje się zbyt dużym obciążeniem dla budżetu, warto sięgnąć po konsolidację. Czym jest w praktyce, jak działa, jak o nią wnioskować? Pod-powiadamy.

Na skutek wzrostu stóp procentowych, raty kredytów i pożyczek z oprocentowaniem zmiennym znacząco wzrosły. Zmiany odczuli przede wszystkim kredytobiorcy spłacający długoterminowe zobowiązania opiewające na kwoty kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych. Jeśli terminowa spłata comiesięcznych zobowiązań staje się zbyt dużym obciążeniem dla budżetu, warto sięgnąć po konsolidację pożyczek. Czym jest w praktyce i jak działa?

Czym jest pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna to pożyczka przeznaczona na spłatę innych kredytów i pożyczek. Jeśli sięgniesz po konsolidację, pożyczkodawca spłaci Twoje aktualne zobowiązania względem instytucji finansowych, a kilka miesięcznych rat zastąpi jedną — niższą. Dzięki temu w odczuwalny sposób odciążysz domowy budżet i zminimalizujesz ryzyko towarzyszące nieterminowym płatnościom. Obniżenie wysokości raty odbywa się z reguły poprzez wydłużenie okresu spłaty. A to może (choć wcale nie musi) nieść ze sobą dodatkowe koszty. Te nie powinny być jednak argumentem, który odwiedzie Cię od konsolidacji. Pamiętaj bowiem, że konsekwencje utraty płynności finansowej oraz opóźnień w spłacie mogą być dotkliwe dla portfela, stresujące i długofalowe. Warto więc zrobić wszystko, co możesz, aby im zapobiec. Nawet za cenę nieco wyższych w długofalowej perspektywie opłat.

Przykładem pożyczki konsolidacyjnej z konkurencyjnym niskim RRSO (8,35%) jest pożyczka FIT oferowana przez Kasę Stefczyka. Jeśli po nią sięgniesz, pożyczysz nawet 160 000 zł, konsolidując zobowiązania z różnych instytucji finansowych: pożyczki gotówkowe, ratalne, kredyty samochodowe, karty kredytowe, kredyty w rachunku płatniczym czy debet w rachunku osobistym.

Kto może sięgnąć po konsolidację?

Pożyczkę konsolidacyjną może wziąć osoba pełnoletnia, dysponująca pełną zdolność do czynności prawnych, mająca dowód osobisty, numer PESEL oraz wymaganą przez pożyczkodawcę zdolność kredytową. Niezbędne jest także posiadanie kredytów lub pożyczek w innych instytucjach finansowych.

Kiedy warto wziąć pożyczkę konsolidacyjną?

Najlepszym momentem na konsolidację pożyczek online jest ten, w którym spłata rat kredytów i pożyczek przychodzi Ci już ze sporym trudem, jednak wciąż regulujesz zobowiązanie w terminie. Opóźnienia w spłacie mogą skutkować bowiem pogorszeniem historii kredytowej, a co za tym idzie — zmniejszeniem (a czasem nawet przekreśleniem) szans na otrzymanie konsolidacji.

Jak wnioskować o pożyczkę FIT?

Aby wnioskować o pożyczkę FIT, musisz wypełnić wniosek pożyczkowy oraz dostarczyć pożyczkodawcy:

  • dokument tożsamości;
  • dokument potwierdzający wysokość i źródło dochodu;
  • potwierdzenie salda zobowiązań finansowych, które chcesz skonsolidować, i rachunki do spłaty (jeśli weźmiesz pożyczkę konsolidacyjną, pożyczkodawca przeleje pieniądze bezpośrednio do innych instytucji finansowych, a nie na Twoje konto).


W Kasie Stefczyka wniosek złożysz go przez internet, telefon lub w placówce.

Dlaczego warto sięgnąć po pożyczkę FIT?

Permanentnie napięty budżet może być źródłem ogromnego stresu i frustracji. Jeśli główną przyczyną Twoich kłopotów z płynnością finansową są wyższe raty kredytów i pożyczek, dzięki pożyczce konsolidacyjnej FIT wreszcie odetchniesz z ulgą. Sięgając po konsolidację możesz znacząco zmniejszyć kwotę miesięcznych zobowiązań finansowych, zminimalizujesz ryzyko opóźnień w spłacie i długofalowych problemów finansowych. Odzyskasz także płynność finansową, unikniesz długów na innych płaszczyznach (np. u dostawców prądu, internetu czy administracji budynku, w którym mieszkasz) i wreszcie odzyskasz spokojny sen.

Źródło:
https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-polega-kredyt-konsolidacyjny/