Zdrowie i uroda

Nietrzymanie moczu: leczenie – sprawdzone i skuteczne leczenie

Jakie są najpopularniejsze metody leczenia nietrzymania moczu i od czego zależy wybór określonej formy? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Nietrzymanie moczu jest niezwykle nieprzyjemną i kłopotliwą dolegliwością, która może przytrafić się każdemu. Najczęściej zapadają na nią kobiety i osoby w podeszłym wieku, czasem jednak zdarza się nawet dzieciom. Z uwagi na fakt, że nietrzymanie moczu może wiązać się z poważniejszymi schorzeniami, bardzo ważne jest to, aby po zauważeniu pierwszych objawów, jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Po dokonaniu precyzyjnej diagnozy zaordynuje on odpowiednie leczenie. Aby mniej więcej dowiedzieć się, jakie są możliwości walki z nietrzymaniem moczu, nie musisz wpisywać w wyszukiwarce internetowej hasła „nietrzymanie moczu leczenie” – wszystkiego dowiesz się w naszym poradniku. Na wstępie warto jednak wspomnieć, że w leczenie nietrzymania moczu można aktywnie włączyć się samemu poprzez korektę codziennych nawyków. W ramy takich działań wpisuje się np.:

  • całkowite zaprzestanie lub ograniczenie spożywania kofeiny i alkoholu,
  • obniżenie masy ciała, jeśli masz nadwagę lub doskwiera Ci otyłość,
  • ograniczenie spożywania płynów w niektórych sytuacjach.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Wybór konkretnych metod leczenia zależy oczywiście od wielu czynników i jest ustalany przez lekarza w porozumieniu z pacjentem. Do najważniejszych kryteriów wyboru zalicza się przyczynę wystąpienia nietrzymania moczu. W końcu inne sposoby będą zalecane na nietrzymanie moczu powstałe w wyniku przerostu prostaty, a inne na nietrzymanie moczu na tle psychicznym. Do bardzo skutecznych i często ordynowanych sposobów na nietrzymanie moczu zalicza się trening mięśni Kegla i trening pęcherza. W obu przypadkach najważniejsza jest rzecz jasna systematyczność, tym bardziej że efekty niestety nie będą widoczne od razu – na rezultaty trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Mimo to oczywiście warto podjąć to wyzwanie.

Często istotnym aspektem leczenia jest dobranie odpowiednich leków. Żadnych specyfików nie należy przyjmować samodzielnie, a leki przepisane przez lekarza trzeba stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek efektów ubocznych koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli nietrzymanie moczu ma podłoże psychiczne, zalecana jest psychoterapia. Odpowiednio prowadzona terapia może pozwolić Ci na całkowite pozbycie się tego problemu.

Czasem należy podjąć bardziej zdecydowane kroki – za przykład posłuży tu leczenie chirurgiczne. Takie postępowanie nierzadko zalecane jest przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Oczywiście przed decyzją o zabiegu lekarz poinformuje Cię o szansach skuteczności operacji oraz ewentualnym ryzyku z nią związanym. Pamiętaj, aby nigdy nie zwlekać z wizytą u lekarza. Nietrzymanie moczu to wstydliwa i kłopotliwa dolegliwość, która może być wywołana poważnymi schorzeniami.