Zdrowie i uroda

Badania słuchu dla młodzieży

Rodzice małych dzieci doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jak istotne dla ich maluchów jest wczesne wykonanie badania słuchu. Pozwala ono określić, czy dziecko ma szansę rozwijać się tak jak jego rówieśnicy czy jednak jego słuch powinien być wspomagany już od najmłodszych lat. Jednocześnie jak to mówią, małe dzieci mały problem, duże dzieci – duży problem.

Czy nastolatki również powinny poddawać się badaniu słuchu? Co może wpływać na pogorszenie słyszenia u młodzieży? Na jakie badania słuchu namówić swoje dorastające dziecko, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku?  Co powinno zwrócić uwagę opiekunów? 

Badanie słuchu – dlaczego młodzież powinna to kontrolować? 

Rozglądając się po naszych ulicach, zwłaszcza w godzinach, kiedy młodzi ludzie wracają ze szkoły, łatwo zauważyć jedno – niemal każdy z nich korzysta ze słuchawek. Nic w tym dziwnego, dłużące się powroty ze szkoły, niekończące się podróże komunikacją miejską czy po prostu chęć pozostawania na bieżąco i w kontakcie ze znajomymi. 

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie nastolatka lub nastolatkę bez słuchawek. Niestety korzystanie z nich łączy się często z ryzykiem pogorszenia słuchu. Co prawda coraz więcej urządzeń ma wbudowaną kontrolę głośności chroniącą przed uszkodzeniem słuchu. 

Badania słuchu nie znajdują się może w pakiecie najczęściej zlecanych badań dla nastolatków, dlatego warto zadbać o nie samodzielnie. Jeśli szukasz informacji o tym, jakie i gdzie przeprowadzą badania słuchu, swiatsluchu24.pl to miejsce, w którym znajdziesz najważniejsze informacje. 

Badania słuchu – kiedy powinniśmy zaniepokoić się o młodego człowieka? 

Jeśli zauważasz u swojego nieco starszego dziecka trudności w utrzymaniu koncentracji, częste pogłaśnianie telewizora lub komputera, wydłużony czas reakcji na Twoje słowa czy pochylanie się do rozmówcy – to dobry czas, by zachęcić dziecko do wizyty u lekarza i badania słuchu

Badaniem, które powinno dać szybko obraz jakości słuchu nastolatka jest audiometria tonalna. Przeprowadzana w wyciszonym środowisku pozwala sprawdzić, czy młody pacjent potrzebuje więcej działań diagnostycznych i ewentualnego dopasowania aparatu.