Jaka jest optymalna wysokość i grubość listew przypodłogowych?
Listwy przypodłogowe są sposobem maskowania połączeń ściany z podłogą. Ustalając ich wysokość i grubość, należy kierować się w równym stopniu względami estetycznymi i funkcjonalnymi. Forma listwy powinna wpisywać się w styl pomieszczenia, w jego przeznaczenie i sposób użytkowania. Zebraliśmy garść praktycznych porad, które pozwolą Ci wybrać optymalne listwy przypodłogowe.
Listwy przypodłogowe są oferowane w wielkiej różnorodności form i rozmiarów. Mogą być wykonane m.in. z drewna, aluminium, MDF lub utwardzonego polistyrenu. Aby wybrać optymalne listwy przypodłogowe w odpowiedniej formie, musisz określić ich przeznaczenie i funkcje.
Funkcje listew przypodłogowych
Każda listwa przypodłogowa powinna estetycznie maskować szczelinę dylatacyjną. Dzięki temu poprawia wygląd pomieszczenia, lecz także uniemożliwia gromadzenie się zanieczyszczeń w dylatacji obwodowej. Listwa chroni też ścianę – przed zabrudzeniem lub uszkodzeniami, które mogą powstawać na skutek nadeptywania, przesuwania mebli czy użycia wyposażonego w kółka sprzętu do sprzątania.
Bardzo użyteczną funkcją listew przypodłogowych jest możliwość poprowadzenia w ich wnętrzu np. światłowodów czy kabli elektrycznych. Różnego typu przewody można estetycznie ukryć w kanałach biegnących wzdłuż listwy przypodłogowej. Dzięki temu nie jest konieczne frezowanie rowków na ścianach lub w posadzce. Ma to szczególne znaczenie w już użytkowanych pomieszczeniach: ogranicza ingerencję i potencjalne zniszczenia w trakcie prac instalacyjnych. Dodatkową korzyścią tego rozwiązania jest łatwy dostęp do instalacji w przypadku jej uszkodzenia lub konieczności rozbudowy.
Jaka jest optymalna grubość listwy przypodłogowej?
Dobierając grubość listwy, pamiętaj o tym, że jej minimalna szerokość powinna być przynajmniej kilka milimetrów większa od najszerszego miejsca w dylatacji obwodowej. Oczywiście listwa może być znacznie szersza od dylatacji, jeżeli jest to konieczne z powodów estetycznych lub celem jest zapewnienie lepszej ochrony ściany.
Specjalista reprezentujący internetowy sklep z tapetami Kraina Barw zwraca uwagę na zasady doboru szerokości listew przy podłogach pływających: – Cechą wspólną wszystkich posadzek pływających jest brak trwałego połączenia ze stropem. Klasycznym przykładem jest podłoga z paneli MDF, które są ułożone na warstwie izolacyjnej, bez kontaktu z betonem stropu. Tego typu powłoka nie tylko może się przemieszczać, ale także rozszerzać się lub kurczyć w efekcie zmian wilgotności powietrza. Następstwem jest rozszerzanie się i zwężanie szczeliny dylatacyjnej. Aby listwa spełniła swoje funkcje, musi pokryć szczelinę dylatacyjną w okresach największego skurczu podłogi (np. w okresie letnim). Należy też unikać poważnego błędu, jakim jest przyklejanie listew do paneli czy innej „pracującej” podłogi. Efektem może być odrywanie listew od ścian.
Od czego zależy wysokość cokołu przypodłogowego?
Wysokość cokołów przypodłogowych jest kwestią indywidualnego wyczucia estetyki. Ogólna zasada kompozycyjna mówi, że im większe jest pomieszczenie, tym wyższa powinna być listwa przypodłogowa. Jednak ostateczna decyzja zależy od charakteru aranżacji wnętrza.
W pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych, np. w biurach, hotelach czy ruchliwych korytarzach najbardziej funkcjonalne są wysokie cokoły. Chronią dobrze ściany przed uszkodzeniami i ułatwiają sprzątanie.