Kiedy bank może odmówić udzielenia kredytu?
Problem z uzyskaniem kredytu może dotknąć praktycznie każdego. Każdy bank, zanim zdecyduje się pożyczyć wnioskodawcy pieniądze, weryfikuje jego zdolność kredytową. Jest naprawdę wiele przyczyn z powodu, których wniosek może zostać odrzucony. Dlatego przed jego złożeniem warto dowiedzieć się, z jakich powodów najczęściej banki odmawiają udzielenia kredytu.
Odrzucenie wniosku kredytowego – najczęstsze powody
Decyzja o przyznaniu kredytu wnioskodawcy należy tylko do banku. Choć większość z nich oferuje nawet kredyty z uproszczoną procedurą, to jednak nie każdemu może zostać on przyznany. Na ostateczną decyzję ma wpływ ocena zdolności kredytowej wnioskodawcy. Od niej również w głównej mierze będzie zależała maksymalna kwota kredytowania.
Jednym z najważniejszych kryteriów przy udzielaniu kredytu jest ocena punktowa BIK. W przypadku, gdy np. spłaty innych zobowiązań nie są regulowane terminowo, bank może odmówić udzielenia kredytu. Brak historii kredytowej lub zbyt duża ilość zobowiązań finansowych również mogą wpłynąć na negatywną decyzję.
Warto pamiętać o tym, że każde wysłane zapytanie kredytowe obniża ocenę punktową. Dlatego też w wielu przypadkach przed złożeniem wniosku, najlepiej jest skontaktować się z doradcą kredytowym. Dzięki temu można uniknąć zbyt wielu zapytań kredytowych, a tym samym wybrać najlepszą ofertę finansową bez zaniżania zdolności.
Oczywiście ocena punktowa BIK nie jest jedynym kryterium, które bank bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Istotny jest także czas zatrudnienia oraz jego rodzaj. Na pewno jego niestandardowa forma jest mniej korzystna od umowy o pracę. Oprócz tego duże znaczenie ma zarówno wysokość dochodów, jak i ich regularność.
Bank może nie zgodzić się na udzielenie kredytu także z uwagi na wiek potencjalnego kredytobiorcy. Zarówno zbyt młody, jak i zbyt dojrzały wiek mogą wpłynąć niekorzystnie na ocenę banku. Na ocenę zdolności kredytowej może mieć wpływ także stan cywilny, wykształcenie oraz liczba osób na utrzymaniu.
Odmowa kredytu – co robić dalej?
Często niewiedza oraz brak doświadczenia wnioskodawcy, mogą przyczyniać się do zaniżania zdolności kredytowej. Jednak odrzucenie wniosku w jednym miejscu, nie przekreśla definitywnie szans na kredyt w innym banku. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z dobrym ekspertem kredytowym, np. w takich miejscach, jak Finansowy Piotr. Dobry doradca finansowy nie tylko pomoże wybrać najbardziej korzystną ofertę, ale także może pomóc w podniesieniu lub odbudowaniu zdolności kredytowej.
Warto pamiętać o tym, że ocena zdolności kredytowej zależy od wielu zmiennych. Można zrobić naprawdę dużo, aby ją zwiększyć, a tym samym zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu.