Z jakich części składają się opryskiwacze polowe?
Uprawy rolnicze narażone są na trudne warunki atmosferyczne, czynniki środowiska, ale również, co gorsza, choroby wywołane przez szkodniki, pasożyty, pleśnie czy też grzyby. W Jaki sposób rolnicy zabezpieczają swoje plony przed tymi patogenami? Przede wszystkim rozprowadzają nawozy, a pomagają im w tym nic innego jak… opryskiwacze polowe. Z jakich części zbudowane są te maszyny? Wyjaśniamy w naszym artykule.
Czym jest opryskiwacz polowy?
Tak jak wspomnieliśmy, opryskiwacze polowe służą do równomiernego rozprowadzenia nawozu lub preparatu owadobójczego nawet na bardzo dużym obszarze pola. Dobry opryskiwacz jest w stanie szybko poradzić sobie z wieloma hektarami upraw, co jest ogromny ułatwieniem i przyśpieszeniem pracy wielu rolników. Tak naprawdę posiadając rozległe tereny uprawne, trudno jest wyobrazić sobie prace bez opryskiwacza. Rozbija on środek nawożący lub owadobójczy na jak najmniejsze krople, a następnie równomiernie pokrywa nimi rośliny. Dzięki temu po odparowaniu wody na roślinach tworzy się bardzo cienka ochronna warstwa, niemożliwa do osiągnięcia rozpylając preparat ręcznie.
Na rynku dostępne są modele o różnej wielkości zbiornika na oprysk, dlatego maszynę można bez problemu dopasować do wielkości pola. Ponadto wyróżniamy dwa rodzaje tych maszyn:
- opryskiwacze polowe zawieszane,
- opryskiwacze polowe zaczepiane.
Opryskiwacze polowe zawieszane mocowane są z tyłu ciągnika i mają o wiele mniejsze gabaryty niż opryskiwacze zaczepiane. Przeznaczone są przede wszystkim dla rolników, którzy nie potrzebują aż tak dużej pojemności zbiornika na nawóz. Belka opryskiwacza ma szerokość roboczą od 6 do 18 m, natomiast zbiornik mieści od 200 do nieco ponad 1000 litrów. Natomiast opryskiwacze polowe zaczepiane są większymi maszynami, które wyposażone są we własne koła jezdne. Ich zbiorniki charakteryzują się pojemnością od 1 tys. litrów do nawet 5-6 tysięcy. Belka opryskowa ma szerokość od kilkunastu do nawet 30 mb.
Części do opryskiwacza
Za odpowiednio rozprowadzony nawóz odpowiada kilka istotnych części do opryskiwaczy. Oczywiście maszyna ta składa się z wielu typowych dla innych maszyn elementów, jak zawory, zaślepki, śruby, filtry (w tym przypadku opryskiwacza) czy membran. W skład opryskiwacza wchodzą również belki polowe, często mieszadła i rozwadniacze, chociaż zależy to od wielkości i modelu maszyny. Niektóre wyposażone są również w specjalistyczne systemy zawieszenia czy stabilizacji podnoszące komfort pracy. Jednak pierwszoplanową rolę bez najmniejszych wątpliwości grają: zbiornik, rozpylacze i pompa.
Zbiornik opryskiwacza polowego wykonany jest z tworzywa sztucznego, najczęściej polietylenu. To właśnie w nim znajdują się wszelkie płyny, nawozy, środki owadobójcze i inne substancje rozprowadzane na polu. Istotną kwestią jest jego budowa. Najlepiej, jeśli jest odpowiednio gładki i można go wyczyścić tak, aby wlewając nową substancję, w środku nie było żadnych resztek. Musi pasować do konkretnego modelu ciągnika, dlatego dobrze poprosić specjalistów o pomoc w wyborze.
Drugim niezwykle ważnym elementem jest pompa opryskiwacza polowego. To właśnie ona dostarcza ciecz ze zbiornika do rozpylacza. Podstawowe kryterium różnicujące poszczególne modele pomp to wydajność na minutę. Dlatego w zależności od wielkości pompy, zbiornika i przede wszystkim ilości rozpylaczy, zastosowane będą inne ich typy.
Kluczową częścią opryskiwacza polowego jest również rozpylacz opryskiwacza. Kupując ten element, nie powinno się oszczędzać! Odgrywa ogromną rolę w odpowiednim pokrywaniu roślin środkiem. To dzięki niemu osiągnąć można cienką i równomierną warstwę. Źle dobrany, nieszczelny, zapchany lub w inny sposób uszkodzony rozpylacz może przynieść ogromne straty na polu. Czym kierować się, wybierając rozpylacz? Przede wszystkim zgodnością ze standardami ISO, możliwościami pracy z posiadanymi opryskiwaczami, a także odpowiednim filtrowaniem środka.
Jakie części do opryskiwacza wybrać?
Wybór pomiędzy oryginalnymi częściami do opryskiwaczy polowych a wysokiej jakości zamiennikami nie jest taki oczywisty. Zapytaliśmy eksperta ze sklepu Agropol24 – części do maszyn rolniczych:
Na rynku dostępne są bardzo wysokiej jakości części zamienne, które niewiele odbiegają od oryginałów wprost od producenta. Oczywiście mogą wystąpić pomiędzy nimi drobne różnice w wyglądzie, materiałach i oznaczeniach. Kiedy użyć których? Części oryginalne polecamy szczególnie do napraw w autoryzowanych serwisach oraz sprzętu, który jest jeszcze na gwarancji. Zastosowanie części zamiennych może spowodować utratę opieki gwarancyjnej. Części zamienne to doskonały wybór do starszych modeli maszyn, napraw przy ograniczonym budżecie, a także podczas szybkiego usuwania usterki podczas prac na polu.
Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele innowacyjnych modeli opryskiwaczy polowych, które wyposażone są w znacznie więcej elementów niż tylko rama, łączniki, zbiornik, rozpylacze i pompa. Najnowocześniejsze urządzenia wyposażone są w nawigację GPS oraz komputery pozwalające indywidualnie zaprogramować precyzyjny oprysk dopasowany do wymagań. Systemy te umożliwiają również ustawianie takich parametrów jak niezależne składanie i rozkładanie belek, odpowiednie dzielenie cieczy czy też rozwadnianie substancji.