Moda

Krawaty na każdą okazję

Wielu mężczyzn cierpi z racji alergii na krawat. Nie założą go za Chiny ludowe. Jednak inni przedstawiciele męskiego rodu decydują się na noszenie tego elementu garderoby. Być może wiedzą, że wywodzi się on z Chin, lecz nie ludowych tylko starożytnych i jest strojem wojowników. A ponieważ współczesny wojownik niejedno ma imię, ma też wiele rodzajów krawatów do dyspozycji.

Intrygująca historia krawatu

Krawat to ważny element męskiego stroju. Rodowód ma militarny – pierwotnie należał do wyposażenia wojowników. Przypominał chustę wiązaną pod szyją celem ochrony przed zimnem i kurzem. Tak było w starożytnych Chinach oraz Rzymie. W XVII w. chorwaccy najemnicy, wspierający Francuzów w ich bojach z Anglikami, przybyli do centrum Europy z zawiązanymi na szyjach… chustami-krawatami. Podobno sama nazwa krawat wywodzi się od słowa Chorwat.

Bałkańscy wojownicy musieli robić wrażenie, ponieważ król Francji upodobał sobie ozdobę w postaci materiału wiązanego pod szyją. Za nim poszli dworzanie i tak wśród cywilów zapanowała moda na krawaty. Niezależnie od politycznych antypatii, modę przyjęli również Anglicy. Kilka wieków później, w 1926 roku nowojorski krawiec Jesse Langsdorf opracował nowoczesną technikę szycia krawatów, która obowiązuje po dziś dzień. Tradycję tą kontynuują współcześni projektanci i producenci odzieży, m.in. w sklepie internetowym M & Sz.

Krawat na serio bądź z humorem

Z racji swoich korzeni historycznych, krawat stanowi symbol męskiej siły. Obecnie nie pełni funkcji pragmatycznych (nie służy do ogrzewania szyi), lecz stanowi element ozdobny. Jednak nadal noszą go wojownicy. A ponieważ hart ciała i ducha można okazywać na wiele sposobów, różne są też rodzaje męskich krawatów: klasyczne, jedwabne (jednolite lub wzorzyste) oraz ekstrawaganckie z nadrukami (od bożonarodzeniowych reniferów, poprzez instrumenty muzyczne, do grafiki piłkarskiej i in.).

Na jakie okazje warto założyć krawat? Jest ich kilka i mają różną rangę:

  • spotkania oficjalne i biznesowe (wskazane są krawaty klasyczne),
  • uroczystości rodzinne i świąteczne (w zależności od klimatu można wybrać stonowaną elegancję lub zdecydować się na coś zabawnego),
  • przynależność do określonego klubu zawodowego, szkolnego czy sportowego (wówczas zakłada się krawaty „firmowe”, z odpowiednim nadrukiem).

Krawat stanowi też doskonały pomysł na prezent. Także w tym wypadku styl podarunku powinien być dostosowany do wrażliwości odbiorcy: inny krawat podarujesz nobliwemu staruszkowi, a inny chłopakowi, o którym wiesz, że ma niebotyczne poczucie humoru.