Dom i ogród

Które olejki eteryczne mają działanie antyseptyczne?

Olejki eteryczne już od wielu lat znajdują szerokie zastosowanie. Ze względu na swój zapach przede wszystkim wykorzystywane są w aromaterapii, która ma nie tylko działanie relaksujące i odprężające, ale również niesie za sobą szereg prozdrowotnych korzyści. W szczególności olejki antyseptyczne, które skutecznie likwidują wirusy, bakterie oraz grzyby. Który rodzaj olejków antyseptycznych warto wybrać? Podpowiadamy!

Na czym polega działanie antyseptycznych olejków eterycznych?

Niektóre z olejków pozyskiwanych w 100% naturalnymi metodami mają właściwości antyseptyczne wobec wirusów, grzybów, pierwotniaków oraz innych drobnoustrojów. Wynika to z zastosowania ich podczas aromaterapii, w trakcie której olejek bardzo szybko dociera do krwiobiegu, a w efekcie korzystnie oddziałuje na cały ludzki organizm.

Aby mieć pewność co do tego, że olejki są zarówno bezpieczne, jak i będą działać w prawidłowy sposób, warto kupować preparaty w sprawdzonych miejscach. Między innymi w hurtowni olejków eterycznych Naturalne Aromaty 2, w której asortyment cechuje się certyfikatami potwierdzonymi licznymi badaniami farmakologicznymi.

Antyseptyczne olejki eteryczne – jakie wybrać?

Najsilniejsze działanie antyseptyczne wykazuje olejek cynamonowy, który przede wszystkim wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębień lub kataru. Poza tym zapobiega namnażaniu się bakterii oraz wirusów, dlatego też z powodzeniem stosowany jest w stanach zapalnych skóry głowy. Jego charakterystycznych zapach odstrasza także komary i inne owady.

Podobne właściwości ma olejek lawendowy, który stanowi dobrą alternatywę dla leczenia przeciwbakteryjnego wśród osób odpornych na niektóre antybiotyki. Okłady z olejku lawendowego wykorzystywane są w terapii łuszczycy, trądziku, egzemy oraz łupieżu. Co więcej, przyspieszają one gojenie się ran powstałych w wyniku problemów skórnychDodatkowo działają przeciwutleniająco, a tym samym zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników.

Olejek lawendowy może być używany w połączeniu z naturalnym olejkiem eterycznym z drzewa herbacianego, który również zalecany jest na problemy skórne. W związku z tym, że zapobiega rozwojowi bakterii na skórze, stosowany jest w trakcie leczenia grzybicy stóp, dłoni lub bolesnych owrzodzeń w jamie ustnej.

Warto wspomnieć o tym, że z racji tego, że olejek z drzewa herbacianego ma dobre właściwości odkażające, może być dodany do płynu do dezynfekcji jako substancja wzmacniająca jego skuteczność. Oprócz tego przydaje się jako środek do usuwania pleśni z różnych powierzchni.