Czym powinny się charakteryzować idealne systemy rynnowe?
Nieodłącznym elementem każdego dachu są rynny. Wiele osób do wyboru odpowiedniego systemu odwodnienia nie przywiązuje aż tak wielkiej wagi, jak do zakupu wysokiej klasy pokrycia dachowego. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ drożne i poprawnie działające rynny zapobiegają wilgotnieniu całego budynku, zwłaszcza w okresie wzmożonych opadów lub roztopów. Z czego powinny być wykonane dobre rynny?
Z czego powinny być wykonane rynny?
Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest materiał, jaki został wykorzystany do produkcji rynien. Elementy te cały czas mają styczność z wodą. Ich główne zadanie to w końcu odprowadzanie cieczy z połaci dachowych. Dlatego niezwykle ważną rolę odgrywa tworzywo, które nie podlega korozji. Obecnie rynny wykonuje się między innymi z miedzi, stali, PCV, aluminium bądź ze stopu tytanowo-cynkowego. Materiały te wyróżniają się różnym stopniem odporności na uszkodzenia mechaniczne, korozję, zabrudzenia oraz działanie zmiennych czynników atmosferycznych.
Do najtrwalszych produktów należą te wykonane z miedzi. Specjaliści podają, że takie systemy rynnowe mogą wytrzymać nawet od 100 do 300 lat. Miedź jest metalem, który z czasem pokrywa się patyną. Stanowi ona dodatkową warstwę ochronną przed działaniem wilgoci. Podwyższona wytrzymałość przekłada się na cenę. Rynny z miedzi należą do najdroższych, ale też do najlepiej prezentujących się produktów. W okresie użytkowania należy je regularnie konserwować.
Zalety rynien plastikowych, metalowych
Kolejne tworzywo wykorzystywane przy produkcji rynien to plastik. PCV to materiał, który nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, a także działanie intensywnych promieni słonecznych. Plastik jest idealnie gładki, dzięki czemu na powierzchni rynien nie osiada brud. Nie ma także obawy, że rynny plastikowe zardzewieją. Dużą zaletą rynien plastikowych jest szeroka gama kolorystyczna. PCV dostępne jest w wielu różnych kolorach oraz kształtach, co sprawia, że każdy dobierze model idealnie dobrany do własnych potrzeb i do stylistyki domu.
Rynny metalowe występują w dwóch wariantach: zwykłej oraz powlekanej. O wiele lepszym wyborem okazują się te drugie produkty, ponieważ wyróżniają się mniejszą podatnością na korozję. A rynny metalowe niestety najszybciej korodują, co przyczynia się do obniżenia ich drożności. Częsty kontakt z wodą sprawia, że na powierzchni produktów pojawia się nie nieelegancki nalot, a nawierzchnia staje się chropowata, przez co zatrzymują się na niej zabrudzenia.
Dlaczego rynny odgrywają tak ważną rolę?
Główne zadanie rynien to odprowadzanie wody z dachu. Sprawa wydaje się dość prosta, jednak cały czas budując lub remontując dom, nie przywiązujemy aż takiej uwagi do systemu odwadniania. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych oraz elementów do wykończenia dachów przypominają, dlaczego rynny są tak ważne:
Nagromadzona na dachu woda dużo waży i obciąża połacie. Jeśli sytuacja często się powtarza to powoli, ale skutecznie, doprowadzamy do niszczenia pokrycia dachowego oraz więźby. Po kilku latach może to doprowadzić do tragedii. Dodatkowo ciecz spływa po ścianach, niszcząc i naruszając strukturę tynku. W ten sposób na elewacji powstaje trudny do usunięcia i szkodliwy dla zdrowia mieszkańców grzyb. Taka sytuacji nie miałaby miejsca, gdyby właściciele nieruchomości zadbali o dobór najlepszych systemów rynnowych. Warto także przypomnieć, że rynny należy regularnie sprawdzać i udrażniać. Kontrola powinna odbywać 2 razy w roku, przed zimą i po jej zakończeniu.
Odpowiedni montaż
Zakup najtrwalszych rynien nic nie da, jeśli produkty zostaną źle zamontowane. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnych ekip budowlanych, które mają doświadczenie w prawidłowym instalowaniu rynien. Elementy systemu odwadniania muszą być prawidłowo połączone tak, by woda nie wydostawała się bokami. Rynny muszą opadać pod kątem prostym w dół. W ten sposób woda szybko ścieka i nie tworzy żadnych zatorów.